Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

USA versus Rusko. Jak by dopadli islamisti v Afghánistánu, kdyby tam Moskva shodila Otce všech bomb?

USA versus Rusko. Jak by dopadli islamisti v Afghánistánu, kdyby tam Moskva shodila Otce všech bomb?

Před dvěma týdny Spojené státy poprvé v historii použili svou nejsilnější nejadernou zbraň. Pumu označovanou jako „matku všech bomb“ shodily na jeskynní komplex na východě Afghánistánu, kde se ukrývali bojovníci samozvaného Islámského státu. Nad úderem, při kterém přišlo o život 90 radikálů, svět zůstal stát s otevřenou pusou. Až na Rusko, které dlouhodobě prohlašuje, že má nejadernou zbraň mnohem většího kalibru – „otce všech bomb“. Jak to na místě vypadá po americkém zásahu a dopadlo by hůř, kdyby Moskva použila svůj trumf? 

13. dubna Spojené státy shodily jednu z největších nejaderných bomb na tunelový komplex, který ve východoafghánské provincii Nangarhár nedaleko Pákistánu používají radikálové Islámského státu. Na místo dopadu matky všech bomb (MOAB) se nyní dostal novinář BBC Auliya Atrafi , aby viděl efekt amerického zásahu na vlastní oči a zjistil, jak úder pocítili radikálové této teroristické organizace.

Zprávy v médiích o použití jedné z nejsilnějších nejaderných bomb vyvolávaly v novináři BBC dojem, že oblast bude kompletně zničená. Co viděl, ho ale překvapilo. V bezprostředním místě nárazu shořel porost a poničil domy, o pouhých 100 metrů dál ale rostou zelené stromy a výbuch jedné z nejsilnějších bomb amerického arzenálu už zde téměř nic nepřipomíná. „Bomba nebyla tak silná, jak si myslíte,“ řekl novináři BBC jeden z afghánských důstojníků.

Byly by následky použití otce všech bomb (FOAB) ruského zbrojního arzenálu horší? Podle odborníků ano. „Kdyby tam bouchla ruská verze, tak tam ty stromy určitě neporostou. Tlaková vlna by je smetla,“ řekl pro INFO.CZ zbrojní analytik Jaroslav Štefec.

Americká matka bomb není žádný drobeček

Přestože je ruská verze ničivé nejaderné zbraně silnější, ani americká matka všech bomb není žádný chudáček. Pro zničení úkrytu radikálů v podobě podzemních tunelů je matka všech bomb téměř ideální. „V případě americké verze jde o průraznou pumu, která je postavená k ničení odolných úkrytů či prorážení bunkrů. Je to dané vysokou hmotností pumy, uvnitř které je samozřejmě vysoce explozivní matriál,“ vysvětluje Štefec.

360p 240p
Ukázka ničivé síly "matky všech bomb"

Nejsilnější nejaderná zbraň v americkém arzenálu dosahuje obřích rozměrů. MOAB je dlouhá přes devět metrů a váží téměř 10 tisíc kilogramů. Kvůli svým rozměrům a váze musí být shazována z nákladních letadel. Po dopadu puma zajede hluboko do země – proniknout může až do hloubky několika desítek metrů podle toho, jak je půda měkká. V zemi pak exploduje. Energie výbuchu se šíří hlavně do stran a vznikne rázová vlna, která pak otřásá horninou. „Kromě toho je tam samozřejmě i vlna plynů, které vzniknou při explozi. Ty pak vnikají i do těch tunelů,“ říká zbrojní analytik.

Ruský otec bomb připomíná jadernou pumu

Naopak ruský „otec všech bomb“ působí na povrchu, je proto určen spíš pro likvidaci cílů, které se nacházejí na zemi, jako je například zbrojní technika protivníka. „Je to zbraň, která by při použití například v městské zástavbě měla naprosto šílené účinky, podobně jako malá jaderná puma,“ vysvětluje Štefec. Mechanismus ruské pumy je totiž oproti té americké v mnohém odlišný.

Ruský FOAB funguje na principu termobarické zbraně. To znamená, že bomba vybuchne dvojfázově – nejdříve ve vzduchu rozptýlí aerosol, který se ve druhé fázi zažehne a exploduje. „Ruská puma exploduje na povrchu nebo těsně nad ním, vytvoří obrovský oblak aerosolu a ten vybuchne,“ říká zbrojní analytik s tím, že FOAB vybuchuje v mnohem větším objemu než americká puma, ve které je trhavina soustředěna na jednom místě. Zatímco tak u americké MOAB jde silná rázová vlna skrz horninu, u ruského FOAB běží obrovská bořivá síla po povrchu, podobně jako při nadzemním jaderném výbuchu.

Jedna nula pro Rusko

„Efekty obou bomb jsou podobné, ale z hlediska účinku na povrch je ta ruská podstatně účinnější než americká, která spíš způsobuje zemětřesný účinek,“ vysvětluje Štefec. Kromě silné nárazové vlny vzniká při výbuchu FOAB také obrovská teplota v řádech tisíců stupňů, a dochází tak i ke spečení horniny. Přestože na povrchu je ruská puma mnohem silnější a ničí vše, co jí přijde do cesty, působení americké i ruské verze v podzemí je u obou srovnatelné. Proto je skóre jedna nula pro ruský zbrojní arzenál.

Efekt otce všech bomb je proto obrovský. Pokud by tedy na východoafghánském území ovládaném radikály dopadl otec všech bomb, rozsah škod by byl mnohem horší – v jeskynních chodbách by byl efekt s americkou pumou srovnatelný, na zemském povrchu by ale způsobil mnohem větší katastrofu, která by zasáhla mnohem větší území. „Kdyby zde vybuchla ruská puma, efekt na tunely by byl podobný jako u americké, protože i ta exploze nad zemí je obrovská. Je to totiž velmi silný ráz,“ dodává Štefec. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek