Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

USA zvažují, že prolomí tabu a postaví státní mobilní síť. Chtějí tak čelit čínské hrozbě

USA zvažují, že prolomí tabu a postaví státní mobilní síť. Chtějí tak čelit čínské hrozbě

Spojené státy uvažují, že vybudují novou mobilní síť. Federální vláda by tak vstoupila do sektoru, který dosud patří soukromým společnostem. Důvod je jednoduchý. Trumpova administrativa chce vytvořit systém, kterým by mohla čelit rozpínavosti a hrozbám Číny.

Informaci o snaze vybudovat novou 5G síť vyplývá z dokumentu, který získal web Axios. Ten tvrdí, že USA síť potřebují do tří let. Vláda nyní zvažuje, jak ji postaví a zaplatí.

Dokument nastiňuje dvě možnosti. Jednou je, že federální vláda se do budování nové sítě vrhne sama. To by byl bezprecedentní krok. Dosud v oblasti mobilních technologií operovaly pouze soukromé společnosti. Nyní by se část segmentu dostala pod státní kontrolu.

Druhá možnost počítá s angažmá soukromých mobilních poskytovatelů, kteří si budou stavět vlastní konkurenční sítě. To by ochránilo zájmy společností, ale zároveň bylo dražší a pomalejší. Podle zdrojů Axiosu ale taková varianta ve skutečnosti vůbec není na stole.

Trumpova administrativa prezentuje projekt národní mobilní sítě jako ekvivalent systému mezistátních dálnic, který nechal zřídit prezident Dwight Einenhower. Dálnice od té doby výrazně podpořily automobilový průmysl.

Superrychlá 5G síť by měla posloužit jako bezpečná cesta pro rozvoj nových technologií. Fungovat by na ní mohla autonomní vozidla nebo přístroje pracující s virtuální realitou. USA by tak reagovaly na čínský pokrok v oblasti mobilních služeb.

Americká vláda také věří, že by síť fungovala jako bezpečnostní prvek. Využít ji chce pro boj s čínskými hrozbami v oblasti ekonomiky a kyberbezpečnosti.  

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek