Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Útočník, který pobodal i Česku, jednal na příkaz Islámského státu

Útočník, který pobodal i Česku, jednal na příkaz Islámského státu

Muž, který v Hurgadě zabil dvě německé ženy a další lidi, včetně 38leté Češky zranil, udržoval kontakty s radikály z Islámského státu. Podle informací egyptských médií jednal právě na pokyny teroristické organizace. Útočník, který byl zadržen, byl identifikován jako osmadvacetiletý Abdar Rahmán Šams Dín z provincie Kafr aš-Šajch v deltě Nilu. 

Egyptské sdělovací prostředky uvádějí, že muž útočil pouze na ženy. Mrtvé jsou podle těchto zdrojů dvě Němky, mezi zraněnými jsou kromě Češky dvě Arménky a národnost čtvrté je zatím nejasná. V letoviscích už došlo ke zpřísnění bezpečnosti, u hotelů se pohybují ozbrojené hlídky.

Podle egyptských sdělovacích prostředků guvernér provincie Rudé moře, kam spadá Hurgada, přerušil svou dovolenou v Káhiře a vrátil se domů, aby mohl být při vyšetřování.

Egyptská média připomínají, že páteční útok se podobal atentátu z loňského ledna. Také tehdy byli v Hurgadě pobodáni turisté a k akci se přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS). Dva z útočníků byli v prosinci odsouzeni k trestům smrti.

Tento útok přispěl k dalšímu propadu příjmů z turistiky v Egyptě. Egyptský cestovní ruch se potýká s problémy od revolučního roku 2011 a značně ho poškodily útoky z následujících let. V roce 2015 se odnož IS ze Sinajského poloostrova přihlásila k atentátu na ruské letadlo, které spadlo s turisty na Sinaji s více než 220 lidmi na palubě.

Do roku 2011 do Egypta ročně přijíždělo téměř 15 milionů turistů, loni jich bylo 5,3 milionu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek