Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Útočník z newyorského nádraží nechal před činem vzkaz Trumpovi. Bombu sestrojil stylem „co dům dal“

Útočník z newyorského nádraží nechal před činem vzkaz Trumpovi. Bombu sestrojil stylem „co dům dal“

Akayed Ullah, který se včera pokusil odpálit v podchodu u rušného newyorského nádraží, napsal před činem vzkaz adresovaný prezidentu Donaldu Trumpovi. Informovala o tom BBC s odkazem na znění obvinění. Ullah při zpackaném útoku s podomácku vyrobenou bombou zranil tři lidi a sebe sama. Zamýšlel přitom zjevně krvavější akci inspirovanou teroristickými akcemi v Evropě.

„Trumpe, selhal jsi při ochraně vlastního národa.“ Právě tento vzkaz zanechal podle BBC na facebooku newyorský útočník. Adresátem krátké věty byl právě prezident Spojených států.

Sedmadvacetiletý Ullah – původem z Bangladéše – se někdy po odeslání vzkazu do kyberprostoru sebral a vyrazil na zřejmě nejrušnější autobusové nádraží světa – newyorské Port Authority, kterým ročně projde 65 milionu lidí. V podchodu spojujícím stanici s Times Square se pak – možná omylem a předčasně – pokusil odpálit.

Návod na sestavení bomby našel Ullah na internetu a všechen potřebný materiál si koupil. Trubku pro výrobu bomby vzal na stavbě, kde pracoval, a naplnil ji hlavičkami zápalek. K jejich zažehnutí použil rozbité osvětlení z vánočního stromku napájené baterií. Exploze ale neměla zamýšlený efekt a nevznikly při ní smrtící střepiny.

Ullah zranil především sám sebe, další tři lidé mají po jeho útoku oděrky a popáleniny.

Mladík z Bangladéše je zatím posledním z těch, kdo dostali zoufalý nápad zaútočit inspirovaní Islámským státem. Jak řekl vyšetřovatelům, nápad mu vnukly útoky islamistů v Evropě spáchané v uplynulých letech v době kolem Vánoc – tedy například útok nákladním autem na trhy v Berlíně, kde zemřela i Češka. Ullah uvedl, že se mstil za nálety na pozice IS na blízkém východě. Roli údajně hrálo i Trumpovo uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele.

Newyorská policie dnes Ullaha obvinila z podpory terorismu, šíření teroristických hrozeb a nezákonného držení zbraní. V případě odsouzení mu hrozí až 15 let vězení. Další obvinění lze podle agentury AP očekávat od federálních soudců, kteří proti přistěhovalci z Bangladéše připravují vlastní proces.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek