Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Útok sem, útok tam. Trump si vymyslel incident s uprchlíky ve Švédsku. I tak mu věří víc lidí než médiím

Útok sem, útok tam. Trump si vymyslel incident s uprchlíky ve Švédsku. I tak mu věří víc lidí než médiím

Americký prezident Donald Trump se znovu pustil do ostrého souboje s novináři. Během svého vystoupení na Floridě je kritizoval za to, jak informují o jeho krocích, a opřel se také do soudců, kteří pozastavili platnost jeho migračního výnosu. O důležitosti dekretu se přítomné snažil přesvědčit i pomocí příkladů z Evropy. Příchod migrantů spojil s teroristickými útoky v Bruselu, Nice, Paříži a trochu překvapivě ve Švédsku.

„Musíme naši zemi držet v bezpečí. Podívejte se, co se děje v Německu. Podívejte se, co se včera v noci stalo ve Švédsku,“ prohlásil Trump během svého projevu. „Švédsko, kdo by si to pomyslel. Švédsko. Oni jich vzali hodně. A mají takové problémy, jaké nikdy neočekávali.“

Má to ale háček. Ve Švédsku totiž k žádnému incidentu nedošlo, jak potvrdil i oficiální twitterový účet země, který každý týden spravuje jiný občan.

 

„Ve Švédsku se nic nestalo. Nebyl tu žádný teroristický útok. Žádný,“ napsala současná administrátorka účtu.

Na co Trump odkazoval, tak není úplně jasné. Na slova o fiktivním útoku ale došlo poté, co televize Fox News odvysílala rozhovor s filmovým producentem Amim Horowitzem, který ve svém posledním dokumentu mapuje možnou spojitost mezi větším počtem migrantů a narůstající kriminalitou v některých švédských regionech.

Na sociálních sítích si už z něj mezitím začali Švédové utahovat, a to včetně některých politiků. „Co kouřil?" ptá se twitteru například bývalý premiér Carl Bildt. 

 

Další zase se vtipem spekulují nad tím, co hrozného se v zemi asi tak mohlo stát. Často docházejí ke stejnému závěru – někomu došly nervy při sestavování nábytku IKEA.

 

Sám Trump se zatím ke švédské reakci nijak nevyjádřil a je otázkou, jestli to vůbec udělá. Podle posledního průzkumu, který zadala televize Fox News, totiž prezidentovi Američané důvěřují víc než médiím. Podle 45 % lidí říká pravdu spíše Bílý dům než média, obráceně to pak vidí 42 % obyvatel USA. Desetina země pak nevěří ani novinářům ani Trumpovi.

Samotná Trumpova obliba už pro něj ale tak pochvalná není.  Podle posledních dat organizace Gallup s jeho politikou souhlasí 39 procent Američanů, což pro šéfa Bílého domu značí smutný rekord. Žádný jiný prezident totiž v prvním měsíci v úřadu tak nízkou podporu neměl. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek