Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Útok v Berlíně stále otřásá německou společností. Nové důkazy ukazují na spoluvinu policistů

Útok v Berlíně stále otřásá německou společností. Nové důkazy ukazují na spoluvinu policistů

K prosincovému útoku na předvánoční trh v Berlíně, během něhož Tunisan Anis Amri najel náklaďákem do davu lidí a dvanáct jich usmrtil, nemuselo zřejmě vůbec dojít. Podle uniklých dokumentů měli policisté možnost Amriho zatknout už půl roku před útokem. Vyšetřovatelé je podezírají, že se tuto skutečnost snažili po prosincovém krveprolití zatajit.

U pěti policistů, které vyšetřovatelé podezřívají ze zatajování skutečností o Amriho minulosti, proběhly nedávno domovní razie, uvedl server Politico s odvoláním na místní média. Vyšetřovatelé měli hledat telefony, aby ověřili, zda spolu policisté o tutlání informací mluvili.  

Už před dvěma týdny vyplulo na povrch, že německé úřady Anise Amriho evidovaly. Tuniský atentátník byl podezřelý z rozsáhlého obchodování s drogami, vědělo se o něm, že používá několik identit a už několik měsíců po příjezdu do Německa byl přidán na seznam potenciálně nebezpečných islamistických extremistů.

Berlínský zemský ministr vnitra Andreas Geisel uvedl, že policisté měli k dispozici telefonní odposlechy, z nichž vyplývá, že Amri byl zapleten do prodeje drog ve velkém. Tato informace sama o sobě měla dle expertů stačit k vydání zatykače. Nestalo se tak a Amri 19. prosince zběsilým útokem v centru Berlína zavraždil 12 lidí.

Policisté se po útoku zřejmě snažili své selhání zatajit. Geisel před dvěma týdny poukázal na dokument kriminální policie, který měl být vytvořen 17. ledna, ale je na něm datace 1. listopadu. Tento spis už v souvislosti s Amrim hovoří o obchodu s drogami ve velmi malém rozsahu. Úřady tak nyní prověřují možnost, že berlínská kriminální policie po útoku záměrně zadržovala informace, nebo s nimi dokonce manipulovala.

Vyšetřování také probíhá na půdě berlínského zemského parlamentu. Sociální demokraté, krajní levice a Zelení se dle serveru Politico shodli na ustanovení parlamentní vyšetřovací komise, která by své první závěry mohla zveřejnit už za několik dní.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek