Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Útok v Manchesteru mířil na děti. Ponesou si to do konce života, říká psycholog

Útok v Manchesteru mířil na děti. Ponesou si to do konce života, říká psycholog

Děti, které zasáhl výbuch bomby na koncertu Ariany Grande v britském Manchesteru a které byly svědky chaosu, si následky s sebou ponesou do konce života. „Mohou kvůli tomu útoku zažívat náhlou poruchu učení nebo posttraumatickou stresovou poruchu, může se jim poškodit mozek,“ popisuje rizika v rozhovoru pro server INFO.CZ Petr Pöthe, dětský psychiatr a psychoterapeut. Sebevražedný útočník včera večer v britském městě zavraždil přes dvacet lidí a desítky dalších zranil.

Co děti zažívají bezprostředně po podobném útoku? Liší se jejich vnímání události od toho, jak ji prožívají dospělí?

To je velmi široká otázka. První, co na děti působí, je šokový stav. Stejně jako dospělí tak zamrznou, přestávají myslet a jsou odtrženi od reality. Zažívají velmi intenzivní pocity, strach, který si ale jejich mozek zprvu ani neuvědomuje. Je to pro ně velmi stresová situace, jejich mozek je zachvácený, jsou vybuzení a instinktivně hledají bezpečí.

Jak je může taková událost po psychické stránce poznamenat?

Problémem je, že čím déle jejich stresový stav trvá, tak tím větší je šance na poškození mozku. Pro dítě je bezprostředně po té stresové situaci nejdůležitější, aby se co nejrychleji ocitlo v bezpečí - aby ho někdo objal, vzal za ruku. Aby mohlo tu záležitost sdílet.

Co se v dětské hlavě děje v dalších dnech?

Poté následuje posttraumatický stav, který trvá hodiny, dny, případně týdny. Tomu dítěti ona situace postupně dochází a prožívá ji. Začne tak mít strach o sebe, o své nejbližší. Je velmi důležité, aby v tuto chvíli dítě nebylo samo, aby s ním stále někdo byl.

Může tento stav přerůst až v posttraumatickou stresovou poruchu?

Je tomu tak. Ta se pak projevuje ve třech stádiích – nejdříve se dítě v mysli vyhýbá oné události, místům, kde se odehrála, myšlenkám na ni. Druhé stadium je takzvané vnucování vzpomínek a ve třetím stadiu přiccházejí nekontrolované mžiky, jejich dětský mozek pracuje a nevědomě ty výjevy z útoku nekontrolovaně vyvolává.

720p 480p 360p 240p
Teror v Manchesteru

Co si z té události děti odnesou do života?

Implikace mohou být bezprostřední – například ve škole. Takto poznamenané dítě může mít například strach chodit do školy – bude se bát jít po ulici nebo jet metrem. Pak je zde problém toho, že bude postiženo jeho myšlení i paměť. To se děje jednak proto, že stresové hormony poškozují centrum paměti, druhak i tím způsobem, že se dítě usilovně snaží, aby nebylo znovu vystaveno takovému prožitku, tak schválně zapomíná, vytěsňuje. A může přijít i náhlá porucha učení, kdy si bude hůře pamatovat.

Může se změnit i chování toho dítěte?

Může přijít porucha pozornosti, která je spojena s hyperaktivitou. Mysl těch dětí nebude moci zaostřit na jednu věc, bude pořád tikat mezi několika stavy. Nebo naopak mohou ty děti být utlumené, apatické.

Jak jim rodiče mohou pomoci?

Ty děti to v sobě budou mít tuto událost do konce života, je opravdu velmi důležité, aby co nejdříve po tom incidentu, řekněme maximálně v řádu hodin, byly ty děti v bezpečí, v péči rodičů, odborníků.

Jakým chybám se rodiče mohou vyhnout?

Paradoxně po takovéto události se pozornost soustředí především na ty, které jsou vystresované a vyplašené. Těm, kteří jsou jakoby v klidu, se odborníci prvotně nevěnují. Ale paradoxně právě ty jsou nejvíce v ohrožení. Ty děti nejsou v klidu – oni jsou odpojeni od reality a tu pomoc psychologa nebo rodiče nutně potřebují.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek