Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

"Uvrhl naši zemi do nebezpečí." Trump se opřel do federálního soudce

"Uvrhl naši zemi do nebezpečí." Trump se opřel do federálního soudce

Donald Trump dnes na twitteru znovu kritizoval rozhodnutí federálního soudce v Seattlu Jamese Robarta, který v pátek dočasně zablokoval prezidentův protiimigrační dekret. Pokud se něco stane, ponese na tom vinu soudce a soudní systém, napsal nový šéf Bílého domu. Úřadům prý nařídil, aby velmi pečlivě kontrolovaly, kdo do Spojených států přichází, soudce ale tuto práci ztížil.

"Prostě nemůžu uvěřit, že by soudce naši zemi uvrhnul do takového nebezpečí," napsal Trump na twitteru. "Pokud se něco stane, dávejte vinu jemu a soudnímu systému. Lidi proudí do země. (To je) zlé!" dodal.

"Dal jsem pokyn (ministerstvu) vnitřní bezpečnosti, aby kontrolovalo lidi, kteří přicházejí do země, VELMI PEČLIVĚ," uvedl prezident v dalším příspěvku na sociální síti. "Soudy tuto práci velmi ztěžují," poznamenal.

 

Trump na soudce Robarta zaútočil už v sobotu. Označil ho za "takzvaného soudce" a jeho právní názor za "směšný". Robart v pátek pozastavil platnost Trumpova protiimigračního výnosu a to až do prozkoumání stížnosti, kterou již dříve podal generální prokurátor ve Washingtonu. Ministerstvo spravedlnosti proti Robartovu verdiktu podalo v sobotu odvolání. Odvolací soud v San Francisku ale nevyhověl jeho žádosti, aby do rozhodnutí o odvolání dočasně a s okamžitou účinností platnost dekretu obnovil.

Trumpovy útoky proti nezávislému soudu o víkendu řada lidí kritizovala. Viceprezident Mike Pence dnes ale Trumpa obhajoval s tím, že prezident "může kritizovat koho chce". Pro americký lid je podle něj "velmi osvěžující", že vědí, co si prezident o různých věcech myslí.

Spor se vede o exekutivní nařízení, které Trump podepsal minulý týden a kterým dočasně zakázal vstup občanům sedmi převážně muslimských zemí do USA. Opatření se dotklo státních příslušníků Iránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu; u Syřanů opatření mělo platit na dobu neurčitou. Zároveň prezident na 120 dnů zastavil americké programy přijímání uprchlíků. Po rozhodnutí soudce Robarta americké úřady začaly občany dotčených zemí s platným vízem do země opět pouštět.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek