Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Už ne Syřané. Do Evropy teď míří hlavně uprchlíci z Bangladéše. Na cestu si vydělávají i prostitucí

Už ne Syřané. Do Evropy teď míří hlavně uprchlíci z Bangladéše. Na cestu si vydělávají i prostitucí

Skladba migrantů přicházejících do Evropy se mění. Zatímco v horkých fázích migrační krize připlouvali ke břehům starého kontinentu především Syřané a Iráčané, nyní se do popředí dostává jiná země. Přibývá prchajících Bangladéšanů.

„Co se mění, je nejčastější národnost migrantů a počet lidí, kteří přicházejí z Bangladéše,“ potvrdil listu The Independent Flavio di Giacomo z Mezinárodní organizace pro migraci.

Občané asijské země využívají pašeráků v Libyi. Ta byla populární destinací Bangladéšanů prchajících ze země už před občanskou válkou, která začala severoafrický stát sužovat v roce 2011.

Nyní se Libye vrací jako přestupní bod. Přes Středozemní moře se následně migranti snaží dostat do Itálie. Zatímco loni byl mezi příchozími, kteří italských břehů dosáhli, jen jediný Bangladéšan, letos už jich připluly téměř tři tisíce.

Ti, kteří nebezpečnou cestu přes moře přežili, neváhali zaplatit pašerákům klidně 10 tisíc dolarů (cca 250 tisíc korun) jen za to, aby se dostali z rodné země do Lybie. Z Dhaky nejprve jeli do Dubaje nebo Turecka, odkud letadlem odcestovali do Libye.

Aby mohli do země přiletět, zaplatili „agentuře“, která jim oficiálně zprostředkovala pracovní povolení. Jeho cena se pohybuje mezi třemi až čtyřmi tisíci dolarů (75 až 100 tisíc korun). Po příletu na letiště jim „zaměstnavatel“ předal potřebné dokumenty.

Pašeráci přitom často před samotnou cestou do Itálie migranty dlouhou dobu drží v zajetí. Část z nich nutí k prostituci nebo využívají na nucené práce. Někteří Bangladéšané žijí v Libyi až čtyři roky, jiní odjedou během pár měsíců. Aby se vůbec dostali na palubu lodi, musí zaplatit dalších 700 dolarů (zhruba 17,5 tisíce korun).

Ani místenka na palubě plavidla jim ale nezaručuje výhru. Cesta přes Středozemní moře je velice nebezpečná a množství lodí a člunů se potopí. Jen za letošní rok zemřelo během transferu přes vodu 1 100 lidí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek