Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uzbek, který autem vraždil lidi ve Stockholmu, se přiznal k terorismu

Uzbek, který autem vraždil lidi ve Stockholmu, se přiznal k terorismu

39letý Uzbek, kterému vyšetřovatelé od počátku připisují páteční teroristický útok ve Stockholmu, se podle svého obhájce přiznal. Dnes dopoledne stanul před soudem. Prokuratura je přesvědčená, že muž, který ve Švédsku dávno ani neměl pobývat, sympatizoval s Islámským státem. Soud požádala, aby na něj uvalil vazbu.

„Akilov přiznává spáchání teroristického činu a přijímá umístění do vazby,“ oznámil právní zástupce zadrženého, jehož jmenoval soud. Uzbek se slyšení před soudcem účastnil, ale sám nepromluvil.

Uzbek Rakhmat Akilov byl hlavním podezřelým od začátku. Policie ho zadržela už krátce po pátečním útoku, který nepřežili čtyři lidé a při kterém bylo dalších asi 15 osob zraněno. 

Později vyšlo najevo, že muž měl v autě i blíže nespecifikované „zařízení“. Podle místních médií se jednalo o podomácku sestrojenou výbušninu, kterou se ale nepodařilo odpálit. Útok tak teroristovi zřejmě nevyšel podle plánu a měl být ničivější. 

360p 240p
Útok ve Stockholmu zachytila kamera

Muž podle policie sympatizoval s extremisty včetně samozvaného Islámského státu. Ve Švédsku dávno neměl pobývat. V roce 2014 podal v zemi žádost o povolení k pobytu, úřady ji ale zamítly. Proto měl být ze země deportován a kvůli tomu ho i úřady hledaly.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek