Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V AfD to po nevídaném úspěchu vře. Šéfka Petryová odmítla vstoupit do stranického klubu

V AfD to po nevídaném úspěchu vře. Šéfka Petryová odmítla vstoupit do stranického klubu

Šéfka nacionalistické strany Alternativa pro Německo (AfD) Frauke Petryová se nepřipojí k novému poslaneckému klubu AfD. Zasedat v Bundestagu chce jako nezávislá poslankyně. AfD pronikla do spolkového sněmu jako vůbec první extrémně pravicová strana od druhé světové války. V nedělních volbách získala 12,6 procenta hlasů.

Krok Petryové je překvapivý vzhledem k silnému volebnímu zisku strany. V Bundestagu bude mít AfD třetí nejsilnější klub hned za konzervativní CDU-CSU kancléřky Angely Merkelové a sociálnědemokratickou SPD. V Sasku, domovském regionu Petryové, zaznamenala strana vůbec nejlepší výsledek ze všech partají.

Petryová dala najevo, že uvnitř AfD panují rozpory i tím, že nečekaně opustila povolební tiskovou konferenci, na níž přečetla jen krátké prohlášení. Její budoucnost ve straně zůstává nejistá.

„Myslím, že bychom dnes měli být otevření. V AfD panuje neshoda nad obsahem. Neměli bychom to skrývat, protože společnost volá po otevřené debatě,“ prohlásila před novináři. Neshody ilustruje také fakt, že s dvojicí dalších volebních lídrů Alexanderem Gaulandem a Alicí Weidelovou spolu několik měsíců nemluvili.

Právě Gauland s Weidelovou poslední dobou začali vytlačovat Petryovou do ústraní. Rozchází se hlavně v představě další budoucnosti strany. Petryová prohlásila, že ji chce připravit na vládní roli po volbách v roce 2021. Prioritou ostatních je naopak zůstávat v opozici.

„Anarchistická strana může být úspěšná v opozici, ale nemůže voličům poskytnout důstojnou nabídku pro vládnutí,“ řekla Petryová předtím než opustila tiskovou konferenci.

Další členové AfD na její krok reagovali s údivem. „To s námi nebylo domluveno, nic jsme o tom nevěděli,“ komentoval spolupředseda strany Jörg Meuthen. Gauland je přesvědčený, že by Petryová ve frakci zasedat měla, jelikož ji voliči zvolili jako zástupkyni strany.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek