Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Bělehradu začal proces s obžalovanými z masakru ve Srebrenici. Hrozí jim 20 let vězení

V Bělehradu začal proces s obžalovanými z masakru ve Srebrenici. Hrozí jim 20 let vězení

Na lavici obžalovaných dnes usedne osm bývalých bosenskosrbských policistů, kteří mají mít na svědomí zavraždění stovky Muslimů ze Srebrenice v červenci roku 1995. Loni v prosinci byl soudní proces odložen kvůli požadavkům obhajoby vyměnit všechny tři soudce a odhalit totožnost svědků. Další odročení procesu, který je považován za test odhodlání srbské justice vypořádat se s nejhorším masakrem v Evropě od druhé světové války, dnes soudci odmítli.

Až 20 let vězení hrozí někdejší členům speciální policejní jednotky bosenských Srbů, které obžaloba viní ze spáchání válečného zločinu na civilním obyvatelstvu. Ve skladišti ve vesnici Kravica nedaleko Srebrenice podle prokuratury postříleli více než 100 civilistů muslimské (dnes bosňácké) národnosti.

Dosud bylo identifikováno přes 1300 civilistů zmasakrovaných v Kravici. Šlo o muslimské vězně zajaté poté, co Srebrenica padla do rukou bosenskosrbských sil.

Osm bývalých bosenskosrbských policistů bylo zatčeno v Srbsku předloni na jaře a od té doby jsou ve vazbě. Stalo se tak poté, co Bosna a Srbsko v roce 2013 podepsaly dohodu o spolupráci při vyšetřování válečných zločinů a Sarajevo předalo důkazy srbským vyšetřovatelům.

Bývalí policisté získali srbské občanství po skončení války v Bosně, která si vyžádala na 100.000 obětí na životech a více než dva miliony uprchlíků.

Během celého srebrenického masakru bylo povražděno sedm až osm tisíc muslimských mužů a chlapců. Hlavního organizátora zločinu, bývalého vrchního velitele bosenskosrbské armády Ratka Mladiče, zatkla policie v Srbsku v roce 2011. Poté byl vydán do Haagu, kde je souzen před Mezinárodním trestním tribunálem pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii (ICTY). Obžaloba žádá doživotí, obhájci zproštění viny. Verdikt soudu se čeká letos.

Loni v březnu haagský soud poslal na 40 let do vězení bývalého politického předáka bosenských Srbů Radovana Karadžiče. Uznal ho vinným z genocidy v souvislosti se srebrenickým masakrem a z dalších zločinů. Karadžić se proti rozsudku odvolal.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek