Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„V Bruselu máme větší pořádek než Trump ve svém týmu,“ rýpl si do USA šéf Evropské komise Juncker

„V Bruselu máme větší pořádek než Trump ve svém týmu,“ rýpl si do USA šéf Evropské komise Juncker

Evropská komise je lépe organizovaná než tým amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v posledních dnech zažívá jednu rošádu za druhou. „Pokud se vyskytnou nějaké interní problémy, tak je řešíme přímým rozhovorem a nikoliv vyhazováním lidí,“ uvedl v rozhovoru pro bruselský server Politico předseda Komise Jean-Claude Juncker. S novináři mluvil také o aktuální situaci v Polsku a Maďarsku, které spolu s Českou republikou odmítají plnit závazky a přijímat uprchlíky, nebo o tom, co lidem v EU přinese brexit.

„Je to neuvěřitelné,“ prohlásil šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker ohledně nedávných zmatků uvnitř administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Bílý dům v rychlém sledu opustil mluvčí Sean Spicer a krátce po něm z nařízení prezidenta skončil také personální ředitel Reince Priebus a následně i šéf komunikace Anthony Scaramucci, který byl v úřadu pouhých deset dní. „Jsme lépe organizovaní než Trumpova administrativa, a je to proto, že pokud se vyskytnou nějaké interní problémy, tak je řešíme přímým rozhovorem a ne vyhazováním lidí,“ řekl v rozhovoru pro bruselský server Politico. Unijní instituce bývají často kritizovány za přílišnou pomalost a byrokratičnost. O tom ale Juncker nemluvil.

Šéf Komise dodal, že už měl možnost Trumpovi „vysvětlit“, že „nemá ostatním zemím v EU říkat, aby napodobovali Brity“. Americký prezident byl totiž po svém zvolení vůči EU skeptický a o plánovaném odchodů Spojeného království z EU se vyjadřoval pochvalně. Svým přístupem mnohé evropské politiky znejistěl. Juncker nyní nicméně zdůraznil, že výzvu dalším zemím, aby opustily EU, Trump už od té doby znovu nezopakoval.

Brexit jako bolehlav

Brexit, který je podle Junckera potřeba považovat za nevratný proces, nebude jen pouhou nepříjemností, ale bude představovat pořádný bolehlav. „Lidé si začnou každým dnem stále více uvědomovat vážnost problémů a to, že ne vždy na ně existuje odpověď.“

Jednání s Brity má na starosti vyjednavač Komise Michel Barnier, kterému Juncker maximálně věří. Předseda Komise se proto brexitem zabývá jen „do té míry, jak je potřeba“. Co to přesně znamená, ale neuvedl. Již dříve šéf jeho kabinetu a pravá ruka řekl, že Juncker se brexitu nevěnuje více než půl hodiny týdně. Raději se prý zaměřuje na pozitivnější témata, k nimž patří „hospodářský růst, podpora investic, migrace, bezpečnost, společná obrana nebo posilování obchodních vztahů s Japonskem, Kanadou a Latinskou Amerikou.

Dobrá kondice a řecké dluhy

Evropská unie se podle Jean-Clauda Junckera nachází v dobré kondici. A to v natolik dobré, že nebude mít problém se vypořádat se vším, co ji příští rok čeká. „Není tu opravdu nic, na co bychom si mohli stěžovat,“ řekl novinářům ve své kanceláři, která se nachází v nejvyšším patře sídla Komise v Bruselu. Je jedním z mála lidí, kteří se tu začátkem srpna zdržují, protože ještě nezvládli odjet na letní dovolenou. Tu si zaměstnanci institucí EU již tradičně vybírají každý rok právě ve druhé polovině léta.

Ekonomice EU se v poslední době daří, klesá nezaměstnanost a vede se lépe i jednotlivým členským zemím. „Jsou to lepší zprávy než před rokem. A neodvíjí se to od mé nálady, od faktů,“ říká Juncker, který mluvil také o situaci v zadluženém Řecku. „Kdyby Komise nedohlédla na to, aby Řecko nebylo v roce 2015 vyloučeno z eurozóny, tak by to nyní nebylo tak dobré,“ uvedl Juncker. „Tehdy jsem tvrdě bojoval za stabilitu euroskupiny, konkrétně za Řecko (střetl se tak s opačným názorem německého ministra financí Wolfganga Schäubleho; pozn. red.). Kdybych to býval neudělal, eurozóna by se rozpadla“.

Obtížní sousedé

Jedním z největších problémů, před nimiž dnešní EU stojí, je podle Jean-Clauda Junckera situace v Polsku a Maďarsku. Kromě toho, že se tyto země ještě společně s Českem odmítají podřídit celounijní dohodě o přijímání uprchlíků, čelí kritice za podkopávání demokracie a právního státu. Evropská komise dokonce proti Polsku nedávno zahájila další řízení proti možnému porušení povinností, které může skončit i sankcemi. Vyjádření směrem k Varšavě bylo ze strany Junckera mnohem tvrdší než v případě Budapešti.

„S (maďarským premiérem) Orbánem máme milý vztah. Pravidelně spolu mluvíme, pravidelně se s ním vídám – i když to někdy nebývá veřejné – protože nechci Maďarsko ztratit,“ uvedl Juncker.

Řeč se vedla i o Turecku, které s EU vede rozhovory o členství v EU. Vztahy mezi EU a Ankarou jsou ale napjaté kvůli migrační krizi a pokusu o puč v loňském roce. Turecká vláda po něm přistoupila k rozsáhlým čistkám. Juncker je ale přesvědčen, že rozhovory by měly i přesto nadále pokračovat, minimálně na papíře, dodal. Reagoval tak na snahy Evropského parlamentu a například Rakouska o jejich trvalé pozastavení.

„Turecko je náš soused, nemůžeme je jen tak jednoduše smést ze stolu,“ řekl šéf komise. „Nejsem zastánce ukončení přístupových rozhovorů s Tureckem, což je požadavek Evropského parlamentu“.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek