Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V centru Londýna vraždil osamělý vlk. „Snaha narušit naše hodnoty nemůže uspět,“ vzkázala premiérka Mayová

V centru Londýna vraždil osamělý vlk. „Snaha narušit naše hodnoty nemůže uspět,“ vzkázala premiérka Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová večer poprvé reagovala na teroristický útok v centru Londýna. Po schůzce se zástupci odpovědných institucí konstatovala, že úder v naprosté blízkosti parlamentu měl na svědomí jediný útočník. Autem najel do lidí na Westminsterském mostě a další zranil u budovy parlamentu, kde rovněž ubodal policistu. Zemřel po tom, co ho další policisté postřelili. Poslední bilance zní: čtyři oběti na životech a 40 zraněných.

Mayová konstatovala, že útok Británii nezlomí. Potvrdila, že mezi oběťmi je i policista, který budovu parlamentu chránil v době útoku. Tehdy v ní byla i sama šéfka kabinetu.

„Můžu potvrdit, že tento otřesný útok opravdu spáchal jediný člověk,“ konstatovala Mayová v krátkém vystoupení před svým sídlem v Downing Street 10. „Pokus narušit násilně naše hodnoty nemůže uspět,“ vzkázala a konstatovala, že místo útoku nebylo zvolené náhodně.

Šéf protiteroristických jednotek Scotland Yardu později uvedl, že zraněných je čtyřicet a že čtyři lidé při útoku zemřeli. Agresor se podle něj inspiroval mezinárodním terorismem.

Kdo útočil? Stále velká neznámá

Ohledně identity a motivu útočníka stále není jasno. Na základě fotografií ze zásahu se začaly šířit nepotvrzené informace, že čin spáchal známý britský extrémista a islamistický kazatel Abu Izzadeen, který na internetu podněcoval k nenávisti.

Oslavoval také londýnské teroristické útoky ze 7. července 2005, které si vyžádaly víc než 50 obětí a sedm stovek zraněných, a vyzýval k násilí na policistech. Jak ale konstatoval například britský server Unilad, tento radikál by měl být stále ve vězení a s útokem by tedy neměl mít nic společného. Úřady pachatele stále nepojmenovaly.

Vyšetřování incidentu pokračuje a bezpečnostní opatření v Londýně zůstávají na maximu.