Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V kanadské mešitě útočili muži v lyžařských maskách. Zastřelili šest lidí

V kanadské mešitě útočili muži v lyžařských maskách. Zastřelili šest lidí

Kanadské úřady pátrají po dalších možných komplicích útočníků z mešity v Quebeku. Napříč městem postavily zátarasy a prohledávají okolí islámského centra. Při střelbě zemřelo šest lidí, dalších osm je zraněných. Někteří z nich jsou podle policie v kritickém stavu. Premiér provincie Quebec incident označil za barbarský vražedný útok proti muslimům.

Vyšetřovatelé v tuto chvíli nemají informace o tom, že by dvojici podezřelých s útokem někdo pomáhal. Možnost kompliců ale oficiálně nevylučují. „Je příliš brzy na to dělat závěry," řekla mluvčí quebecké policie Christine Coulombeová listu Globe and Mail. 

Útočníci vtrhli do mešity okolo osmé hodiny večer. Na sobě měli podle svědků černé oblečení a lyžařské masky. Střílet začali okamžitě, v centru v tu chvíli bylo 39 lidí, převážně mužů. Pachatelé podle informací vyšetřovatelů mířili na ty, kteří se právě modlili.

Obyvatel Quebeku Ali Hamadi z mešity odešel v podvečer. O incidentu se dozvěděl díky známým, kteří mu volali. Jeden z jeho přátel při útoku zemřel. 

„Byl to můj dobrý přítel, můj kolega. Pracovali jsme spolu pro provinční vládu Quebeku. Kdybych neodešel brzy, tak jsem mohl být mezi obětmi," uvedl Hamadi pro Globe and Mail. 

Tělo svého spolupracovníka později v nemocnici identifikoval. „Je to tragická událost. Jak se jeho děti mohou vyrovnat se smrtí otce, kterého zavraždili, když se modlil?"

Identitu střelců zatím úřady nepotvrdily. Jednoho z nich policisté dopadli na místě, druhého o několik kilometrů dál. Podle svědků měli quebecký přízvuk a při střelbě křičeli v arabštině heslo Alláhu Akbar!

Obětem bylo mezi 35 a 70 lety. Část z nich si do centra přišla zasportovat. 

Policie případ vyšetřuje jako terorismus. Mešita byla už v minulosti terčem výhrůžek, v létě před ni vandalové umístili prasečí hlavu se vzkazem „Dobrou chuť!".

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek