Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Londýně opět útočil dobře známý islamista. Účinkoval v dokumentu, zpravodajci ho neuhlídali

V Londýně opět útočil dobře známý islamista. Účinkoval v dokumentu, zpravodajci ho neuhlídali

Za bílého dne rozvinul v jednom z britských parků společně s několika kumpány vlajku Islámského státu a začal se k ní modlit. Když chtěli přivolaní policisté zjednat pořádek, pustil se s nimi do zuřivé hádky. To všechno je zachyceno v dokumentárním pořadu britské stanice Channel 4 Džihádista od vedle. Přesto však terorista, který byl svým přátelům známý pod zkratkou Abz, dokázal na britské zpravodajce vyzrát a v sobotu povraždit sedm lidí. 

Jen těžko uvěřitelný příběh. Jak informuje deník Daily Mail, strůjce londýnského útoku Abz byl jedním z vystupujících v pořadu „Džihádisté od vedle“ stanice Channel 4. Nepochopitelné selhání zpravodajců pak jen podtrhuje fakt, že Abz měl v místím parku radikalizovat místní mládež. Zpravodajské služby tak o něm musely mít téměř perfektní informace, přesto jejich síti uniknul, tvrdí deník Daily Mail.

Daily Mail dodal, že jeden z jeho přátel ho dokonce nahlásil na protiteroristickou linku poté, co Abz vykazoval značné známky radikalizace. Přestože se jevil jako domácký typ se ženou a dvěma dětmi, získal extremistické názory, údajně sledováním islamistických videí na serveru YouTube.

Přestože složky britského záchranného systému si při hodnocení reakce na útok vysloužily jedničku – záchranáři byli na místě za šest minut, policisté teroristy zneškodnili za osm minut – zpravodajské služby si tuto minelu za rámeček nejspíše nedají.

Tři muži včetně Abz – Daily Mail na žádost policie neuvádí jeho plné jméno – v sobotu pomocí dodávky a dlouhých nožů zavraždili v okolí mostu London Bridge sedm lidí a další desítky zranili. „To je za Alláha,“ vykřikovali.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek