Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V mé zprávě je až 90 procent přesných věcí, tvrdí agent, který sbíral lechtivé ruské kompro na Trumpa

V mé zprávě je až 90 procent přesných věcí, tvrdí agent, který sbíral lechtivé ruské kompro na Trumpa

Bývalý agent britské zpravodajské služby MI6 Christopher Steele tvrdí, že jeho zpráva o napojení Donalda Trumpa na Rusko je z valné většiny přesná. Prohlásil to v nové knize britského novináře Luka Hardinga Koluze: Jak Rusko pomohlo Donaldu Trumpovi vyhrát. Podle Steela je pravdivých 70­–90 procent informací.

Kniha popisuje Steelovu kariéru od dob, kdy začínal jako tajný špión MI6 v Moskvě. Vypráví i o tom, jak Steele vyšetřoval atentát na bývalého agenta FSB Alexandra Litviněnka, který zemřel v roce 2006 v Londýně po otravě radioaktivním poloniem.

Mezi lety 2014–2016 napsal Steele pro privátní klienty více než sto zpráv o Rusku a Ukrajině. Sdílel je i se státním sektorem. Prošly pod rukama ministrovi zahraničí Johnu Kerrymu i jeho náměstkyni Victorii Nulandové, která byla zodpovědná za americkou reakci na anexi Krymu a válku na východě Ukrajiny.

Šokující míra Trumpovy spolupráce

Zdroje, které využíval, byly ty samé, jaké použil i pro zpracování materiálů o Trumpových stycích s Rusy. V třaskavé zprávě upozornil, že Rusové shromáždili na Trumpa kompromitující materiály, podle kterých si měl užívat sexuálních hrátek v moskevském hotelu a jeho spolupracovníci se tajně scházet s ruskými činiteli.

Trump taková obvinění popřel. Označil je za vymyšlené informace neúspěšného agenta. „Zabývám se touto zemí 30 let. Proč bych si ty věci vymýšlel,“ cituje Harding Steela. Utajené schůzky s Rusy Trumpův štáb skutečně podnikal. K jedné se přiznal prezidentův syn Donald junior, k dalším zase zahraničněpolitický poradce George Papadopoulos.

„Pro kohokoli, kdo to čte, je to zkušenost, která mu změní život,“ měl Steele říct podle Hardinga přátelům. Chtěl tak zdůraznit, jak ho šokovala míra Trumpovy spolupráce s Ruskem.

Radioaktivní horký brambor

Steele je vzhledem ke svým zkušenostem a předchozí práci člověkem s vysokou reputací. Té pomohlo, když publikoval své vyšetřování skandálu v Mezinárodní fotbalové federaci FIFA. Jeho informace pomohly americkým úřadům k zatčení sedmi činitelů FIFA. Díky tomu stoupl na ceně i u amerických zpravodajských služeb a FBI.

Steela si na sběr informací o Trumpovi v září 2015 najala firma Fusion GPS na žádost republikánských oponentů budoucího prezidenta. V následujícím roce ho kontaktovala právě FBI. S ní však zhruba měsíc před volbami spolupráci ukončil.

Podle Steelovy výpovědi ho Federální úřad pro vyšetřování žádal, aby své informace nezveřejňoval před halsováním. Poté s ním přestaly komunikovat i jeho kontakty uvnitř FBI. Na to konto řekl Steele přátelům, že mu bylo jasné, že je jeho zpráva radioaktivním horkým bramborem.