Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V německé armádě se ztrácejí zbraně. V době, kdy jí otřásá skandál kvůli napojení na teroristy

V německé armádě se ztrácejí zbraně. V době, kdy jí otřásá skandál kvůli napojení na teroristy

V německé armádě se v posledních několika letech ztratilo mnohem více zbraní, než se původně odhadovalo. S odvoláním na zdroje z ministerstva obrany to uvádí časopis Der Spiegel. Na ztráty se přišlo po cvičení ve střelbě na cíl. 

Jen za rok 2015 zmizely podle zprávy tři útočné pušky typu G36, dve zbraně G3 a jedna pistole P8. O rok později to byly další dvě útočné pušky a čtyři střelné zbraně.

Teroristické vazby v bundeswehru

Němečtí vyšetřovatelé teď prověřují, jestli krádež zbraní nějak souvisí s případem nadporučíka Franca A., který je spolu s dalším mužem podezřelý z přípravy teroristických útoků. Oba jsou momentálně ve vazbě. V dubnu se ukázalo, že Franco A. žil dvojí život. Vydával se totiž za uprchlíka, na migranty poté chtěl svalit vinu, když měl na seznamu cílů i některé německé politiky.

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová kvůli jejich případu nařídila rozsáhlé kontroly v armádě. Během nich se našly také v kasárnách desítky vzpomínkových předmětů na nacistický wehrmacht. V žádném z těchto případů ale nešlo o tak závažný objev, jako na francouzsko-německé základně ve francouzském Illkirchu, kde se našla mimo jiné zbraň s vyrytou svastikou. Právě na této základně Franco A. a Maximilian T. sloužili.

Mezi reformní opatření, která nyní ministryně navrhuje, patří přezkoumání disciplinárního řízení uvnitř armády nebo zlepšení politického vzdělání vojáků. Požaduje i rychlejší předávání informací o možných pravicových radikálech uvnitř bundeswehru nebo přezkoumání způsobu, jakým je možné připomínat si nacistický wehrmacht.

V této souvislosti se uvažuje i o změně názvů kasáren, které jsou dodnes pojmenované po osobnostech nacistické armády.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek