Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V německé armádě šikanovali nováčky. Došlo údajně i na sadistické sexuální praktiky

V německé armádě šikanovali nováčky. Došlo údajně i  na sadistické sexuální praktiky

Německá armáda má problém. V elitním výcvikovém středisku na jihu země nadřízení sexuálně zneužívali nováčky. Kvůli útokům muselo odejít už sedm vojáků, německá ministryně vnitra ale tvrdí, že se jednalo o ojedinělý problém a za většinu členů armády by „dala ruku do ohně“.

Podle prvotních zpráv se útoky uskutečnily v loňském roce v kasárnách v jihoněmeckém Pfullendorfu. Šlo prý dokonce i o sadistické sexuální praktiky. Nováčci se údajně museli před ostatními svlékat, zatímco je velitelé Bundeswehru filmovali. Také rekruty nutili, aby si bezdůvodně do řitního otvoru přede všemi vkládali různé předměty, i toto „cvičení“ vojáci nahrávali. Na záznamech je také vidět, jak jsou rekruti přivázaní k židlím, mají pytle na hlavách a ostatní je stříkají hadicemi.

Vyšetřování podezřelých výcvikových metod začalo poté, co v loňském říjnu na zneužívání upozornila jedna z poručnic přímo ministerstvo obrany. Už se dál údajně nemohla dívat na to, jak její kolegové nováčky týrají.

Německá ministryně obrany Uršula von der Leyenová apelovala na příslušné úřady, aby podobným obviněním věnovaly dostatečnou pozornost. „Dodané důkazy dokládají morální i kulturní selhání nadřízených. Za většinu vojáků bych ale dala ruku do ohně,“ tvrdí ministryně. Podobné situace podle ní často začínají nevinným vtipkováním, ale mohou se vyvinout ve vážné napadání.

Nejvyšší představitel německé armády generál Volker Wieker se nyní chystá na návštěvu kasáren, kde bude za zavřenými dveřmi jednat s veliteli, od kterých chce slyšet, jak mohli dopustit podobný skandál.

Kauza jistě nezapůsobí dobře ani na zájemce o vojenskou službu. Ta je v Německu od roku 2011 nepovinná a podle dat z loňského srpna stovky vojáků zažádaly o propuštění z armády. Ministryně von der Leyenová chce ale podle svých tvrzení zájem o službu v armádě zvýšit, zvlášť proto, že Německo hraje důležitou roli v globálním boji proti terorismu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek