Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V německé vládní koalici to vře: Ministryně zakázala maso

V německé vládní koalici to vře: Ministryně zakázala maso

Oficiální akce příště už jen bez masa, zavelela německá ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová. Podle jejího nového příkazu by se nově mělo na státních akcích pořádaných jejím resortem servírovat už jen vegetariánské občerstvení. Odpůrci ji ale viní z toho, že vnucuje lidem způsob života, se kterým nemusí souhlasit každý. Návrh je prý také pokrytecký, zákaz masa se dotkne jen oficiálních setkání, v kantýně ministerstva se pokrmy s masem prodávají dál.

Hendricksová tvrdí, že konzumace masa poškozuje přírodu a právě ministerstvo životního prostředí by přece mělo jít Němcům příkladem. Argumentuje také tím, že kvůli chovu zvířat vzniká zhruba třetina všech skleníkových plynů. „Nechceme nikomu nutit, co má jíst. Strava bez masa a ryb je ale mnohem přátelštější k životnímu prostředí,“ uvedla ministryně v prohlášení, o kterém informoval The Telegraph.

Opatření vyvolalo i u koaličních partnerů vlnu nevole. „Nikdo mi nebude vnucovat vegetariánství. Věřím v různorodost a možnost výběru, ne nějakou ideologii. Maso a ryby jsou součástí vyváženého jídelníčku,“ kritizuje nařízení ministr zemědělství ze strany CSU Christian Schmidt.

Mnozí viní ministryni z pokrytectví. Zatímco na oficiálních akcích žádné maso být nemá, v kantýně ministerstva se dál bude prodávat. „Rozhodně nezachrání přírodu tím, že budou účelově prosazovat vegetariánství. Nové nařízení se dotkne jen hrstky hostů, ne všech 1 200 zaměstnanců,“ oponuje Schmidt a viní sociální demokraty z toho, že se chtějí účelově zalíbit některým skupinám voličů a nařizují lidem, co by měli jíst.

Hendricksová, která je členkou sociální demokracie (SPD) odhalila svým chováním to, o čem se v kuloárech zatím jen šeptalo. Poslanci SPD jsou v současné vládě koaličními partnery Merklové CDU a CSU. S blížícími se volbami a uveřejněnými průzkumy ale cítí, že vlivného partnera už možná potřebovat nebudou.

Jejich nový lídr Martin Schulz má podle posledních výsledků reálnou šanci Merkelovou porazit a obsadit místo kancléře. Někteří proto tvrdí, že se začaly dostávat na povrch rozpory, které v zájmu udržení koalice a možné další spolupráce dosud SPD držela pod pokličkou. Málokdo ale asi očekával, že první veřejný spor se strhne kolem občerstvení.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek