Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V nizozemském Rotterdamu pod vedením muslima sílí rasismus. Projevit se to může i ve volbách

V nizozemském Rotterdamu pod vedením muslima sílí rasismus. Projevit se to může i ve volbách

Nizozemsko jako svobodná, multikulturní země a Rotterdam jako její výstavní klenot s muslimským starostou. Země tulipánů byla dlouhodobě v očích ostatních místem tolerance a ukázkovým regionem společného soužití lidí různých národností a náboženství. Ta představa se ale v posledních dnech hroutí. Do ulic vyšly tisíce naštvaných Turků, které rozlítil přístup místních úřadů, které nedovolily tureckým ministrům, aby agitovali za rozšíření pravomocí prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Podle místních v Rotterdamu v posledních letech pozvolna sílí islamofobie a rasismus a klidné město je zřejmě na prahu velkých změn.

Rotterdam byl dosud příkladem dobře fungujícího multikulturního města. Téměř 48 % zdejších obyvatel má totiž jinou než nizozemskou národnost. Starostou se stal navíc v roce 2009 marocký přistěhovalec a muslim Ahmed Aboutaleb. To vše by mělo logicky potvrzovat dobré začleňování přistěhovalců. Někteří začínají ale pozvolna tvrdit, že v posledních letech bují nenápadně v místě čím dál silnější xenofobie.

„Rotterdam je krásné místo k životu. V posledních pěti, deseti letech je ale čím dál víc rasističtější,“ tvrdí pro The Guardian místní obyvatel Ahmet Erdogan, který je původem z Turecka. A ani muslimský starosta prý situaci nezvrátil, spíše naopak. „Nepomohlo to. Od té doby, co v čele města stojí muslim, se problém s rasismem ještě zhoršil. Když se téma islamofobie totiž teď pokusíte někde otevřít, slyšíte jen: Vždyť máte muslimského starostu, co byste chtěli víc,“ doplňuje Erdogan.

Zřejmě napjatá národnostní situace eskalovala minulý víkend. Úřady tehdy nedovolily ve městě přistát tureckému ministrovi zahraničí a o několik hodin později eskortovaly i Erdoganovu ministryni pro rodinu. Oba politici přijeli do země agitovat u krajanů za rozšíření prezidentských pravomocí v Turecku, o kterém se bude hlasovat v dubnu. Postoj místních úřadů ale rozlítil zdejší tureckou komunitu, která vyšla do ulic a rozpoutala nepokoje u turecké ambasády.

Na napjatou situaci v minulosti upozorňovaly už jiné menší incidenty. Například protesty proti klasické předvánoční tradici spojené s postavou Černého Petra (Zwarte Piet). Ten pomáhá svatému Mikuláši s nadílkou. Problém je, že postava je tmavé pleti a podle kritiků odkazuje k otroctví z nizozemské koloniální éry. Stovky Nizozemců si kvůli ní začátkem prosince začerňují obličeje, maluji rty na červeno a nosí bláznivé paruky. Aktivistům se zdá toto připodobňování nedůstojné a rasistické. Při protestech proti této tradici policisté zadrželi loni v listopadu 200 lidí.

„Nizozemsko vidí samo sebe jako liberální, tolerantní zemi, a proto nedokáže uvěřit, že by mohlo mít problém s rasismem,“ tvrdí Jessy De Abreuová, spoluzakladatelka webu StopBlackFace.com, která aktivně vystupuje proti tradici Černého Petra.

A rozdíly jsou prý vidět i v samotném městě. Pomyslnou hranici vytváří řeka Nová Máza. Na sever od ní město vzkvétá, na jihu je podle místostarosty města Edwina Cornelisseho „vysoká nezaměstnanost, špatná bytová situace a tragická kvalita vzdělávání“.

A také v demografii je prý patrná sílící xenofobie. Nedávno se objevil návrh na demolici 20 tisíc sociálních bytů, které mělo nahradit 36 tisíc nových bytových jednotek pro střední třídu. Politici, kteří demolici prosazovali, používali argumenty o nebezpečí rozmáhající se islamizace v této části města. Voliči nakonec v referendu ze 72 % demolici odmítli, předpokládá se, že politici se ale návrh budou dál snažit prosadit.

Údajná stoupající vlna rasismu ale překvapivě neovlivnila popularitu rotterdamského starosty. V zemi sice sílí pozice pravicového lídra Strany pro svobodu Geerta Wilderse, podle výzkumů z loňského května ale příznivci této anti-muslimské strany mají radši rotterdamského muslima Aboutaleba než současného premiéra Marka Rutteho. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek