Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V potížích jsou Trump i Comey. Co přinesla výpověď bývalého šéfa FBI v Senátu?

V potížích jsou Trump i Comey. Co přinesla výpověď bývalého šéfa FBI v Senátu?

Na slyšení bývalého ředitele FBI Jamese Comeyho v Senátu se čekalo s napětím. Pokud by prokázal, že na něj prezident Donald Trump tlačil ohledně vyšetřování ruských zásahů do loňských prezidentských voleb, mohlo by to vést až k případnému odvolání šéfa Bílého domu. Jaký je výsledek Comeyho výpovědi?

Comey během slyšení nechtěl spekulovat o právních důsledcích své výpovědi. „Nejsem tu od toho, abych posuzoval, jestli se jedná o maření spravedlnosti,“ prohlásil. Právě maření spravedlnosti je ale jedna z věcí, o kterou v celé kauze jde. Kvůli němu může americký prezident čelit tzv. impeachmentu, tedy pokusu o zbavení funkce.

Trump Comeymu zastavení vyšetřování během lednové schůzky výslovně nenařídil. Chtěl, aby z něj vynechal jeho tehdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna. Už to Comey považoval za nátlak. Právě znění prezidentova výroku ale může být podle CNN klíčové.

„Jak poznamenalo několik senátorů během slyšení, není to samé, když prezident řekne, že doufá ve zrušení vyšetřování, a když to přímo nařídí. Proto může být složité Trumpovi maření spravedlnosti prokázat,“ píše web televize.

Například šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan se už nechal slyšet, že Trumpův výrok byla pouze jeho neobratnost ve vyjadřování. Právě Sněmovna by přitom musela žalobu proti prezidentovi iniciovat, Senát by následně fungoval jako soud.

List The Washington Post v souvislosti s výpovědí někdejšího šéfa FBI cituje Baracka Cohena, bývalého federálního prokurátora. „Comey kráčí po tenké linii. Mohou existovat i jiné způsoby, jak vyložit prezidentova slova,“ prohlásil.

Ačkoli americká média a jimi oslovení experti připouští, že Trumpovo odvolání zřejmě nebude na pořadu dne, Comeyho svědectví přesto pro prezidenta nevyznívá příliš dobře. V květnu odvolaný ředitel FBI několikrát označil Trumpa za lháře, což může ještě více uškodit jeho popularitě. Ta je už nyní rekordně nízká. Souhlasí s ním pouhých 38,2 procent Američanů. Méně neměl po stejné době v Bílém domě žádný z jeho předchůdců úřadujících po 2. světové válce.

Amerikanista Kryštof Kozák z katedry amerických studí Fakulty sociálních věd UK přitom v lednu pro INFO.CZ říkal, že Trumpovi záleží především na udržení svých současných voličů. Ani to se mu tedy nedaří.

Nepopulární prezident navíc může sehrát důležitou roli už v příštím roce. To Američané vyrazí volit Sněmovnu reprezentantů a třetinu Senátu. A obhajující kongresmani se mohou chtít od Trumpa distancovat.

„Proč by měli podporovat nepopulárního prezidenta? Naopak tam může být snaha se proti Trumpovi vymezit,“ komentoval v dubnu pro INFO.CZ amerikanista z University of New York in Prague Jakub Lepš, který dodal, že to v konečném důsledku může vést až k Trumpovu rozhodnutí post neobhajovat.

Impeachment je tedy sice stále daleko, ale potíže Comeyho výpověď Trumpovi nadělala. Paradoxně si ale na problém zadělal i sám Comey. To, když přiznal, že předal skrze přítele médiím informace, které měly uvést na pravou míru události v oválné pracovně.

Kvůli tomu už Trumpův právník Marc Kasowitz volá po Comeyho vyšetřování. Tvrdí, že neoprávněně vynesl obsah důvěrné konverzace mezi ním a prezidentem. Comey se ale brání, že jednal jako soukromá osoba v reakci na postup šéfa Bílého domu.

Právní bitva tedy bude pokračovat i v dalších dnech. A její vítězové a poražení zatím nejsou zdaleka jasní.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek