Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Sýrii se stále pohřešují tisíce lidí, které unesli radikálové IS. Úřady s tím nic nedělají

V Sýrii se stále pohřešují tisíce lidí, které unesli radikálové IS. Úřady s tím nic nedělají

Jsou to téměř tři měsíce ode dne, kdy arabsko-kurdské síly po čtyřech měsících tvrdých bojů ohlásily konečné vítězství nad Islámským státem ve východosyrském městě Rakka. Osud stovek až tisíců civilistů, které radikálové během své nadvlády unesli a drželi v nechvalně známých věznicích, je ale dodnes nejistý. Jejich rodiny proto vyzývají osvoboditele, kteří vyhnali Islámský stát z Rakky, aby jim pomohli najít jejich blízké. 

„Máme stovky jmen, fotografií a dat zatčení. Neexistuje úplný seznam, každý den ale objevujeme nová jména,“ popisuje situaci pro britský deník The Guardian dokumentarista z Rakky Amer Mater, který žije v Německu. Právě on spustil online kampaň, která má zvýšit povědomí o zadržovaných osobách a podařilo se je tak dovést zpátky domů. Na nalezení pohřešovaných má vlastní zájem – je mezi nimi i jeho bratr, kterého Islámský stát zadržel v roce 2013. Od té doby o něm rodina neslyšela.

Syrský dokumentarista si stěžuje na postup tamních úřadů, které podle něj nedělní dost. „Žádná z vojenských nebo soudních organizací se problémem těch, který Daeš (arabsky Islámský stát – pozn. redakce) unesl, se vážněji nezabývá a my od nich nemáme žádnou zpětnou vazbu,“ vysvětluje Mater.

Mezi vězni Islámského státu, jejichž osud je dodnes neznámý, je kromě jeho bratra například i jezuitský kněz z Itálie je otec Paolo Dall'Oglio. Většinu pohřešovaných však tvoří Syřané, kteří byli zatčení za prohřešky jako kouření nebo za protestní akce proti krutovládě radikálů. Mnozí z nich skončili v takzvaném černém stadionu, který islamisté přetvořili na jedno z nejbrutálnějších vězení v Sýrii. V jeho prostorách vybudovali vězení, mučírny i veřejné popraviště.

Fotbalový "černý" stadion v Rakce radikálové z IS přetvrořili ve vězení, kde mučili a zabíjeli lidi.Fotbalový "černý" stadion v Rakce radikálové z IS přetvrořili ve vězení, kde mučili a zabíjeli lidi.autor: Reuters

„Osmdesát procent lidí, kteří sem byli zavřeni, bylo zavražděno,“ řekl po dobytí Rakky pro server Daily Beast 42letý obyvatel Rakky Issa Ksabúr s tím, že se stadion stal známý jako místo, kde radikálové stínali hlavy odpůrcům.

Budovy, které radikálům sloužily jako vězení, nyní aktivisté spolupracující s Matarem fotografují a sbírají další důkazní materiály, díky kterým by se mohli pohřešovaným dostat na stopu. Našli například zápisky vězňů, rozsudky vydané Islámským státem nebo oblečení včetně oranžových kombinéz, které byly z vězňů svlečeny těsně před popravou.

V celé Sýrii jsou pohřešovány stovky až tisíce lidí. Organizace Syrian Network for Human Rights (SNHR) zdokumentovala jména celkem 8119 osob, mezi kterými je i 286 dětí a 300 žen. Většinu z nich radikálové zadržovali v celkem 54 věznicích, které po celé zemi provozovali. Přes 1600 vězňů v nich podle SNHR zemřelo – ať už v důsledku mučení, poprav nebo kvůli náletům koalice vedené Spojenými státy.

Jak pro Guardian řekl mluvčí organizace, odpovědnost za pátrání po vězních mají především arabsko-kurdské síly SDF, které po pádu Islámského státu převzaly nad Rakkou kontrolu. Přestože rodiny pohřešovaných myslí na nejhorší, stále mají naději, že se blízké podaří najít. V nalezení bratra doufá i  Matar. „Najdeme ho. Tuhle kampaň jsme zahájili pro Muhammada Noura a tisíce lidí, jako je on,“ říká Matar, který má ještě jeden cíl – chce otevřít muzeum, které lidem odhalí hrůzy páchané Islámským státem a bude je připomínat i v budoucnu.