Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Sýrii vzniklo centrum na deradikalizaci bojovníků IS. Džihádisté se učí svobodě a lidským právům

V Sýrii vzniklo centrum na deradikalizaci bojovníků IS. Džihádisté se učí svobodě a lidským právům

V syrském Allepu před několika týdny vzniklo rehabilitační centrum pro bývalé bojovníky Islámského státu, které je má deradikalizovat a vychovat tak, aby ctili svobodu a lidská práva. Centrum řídí syrští aktivisté a na rozkvětu Allepa se podstatnou měrou podílí i Turecko. Informovala o tom televize CNN. 

Khalil utekl z domova a připojil se k ISIS před rokem a půl. Dnes sedí v rehabilitačním centru v syrském Aleppu, které je určeno pro bývalé džihádisty. Ve věku 14 let je nejmladší ve třídě. Jako bývalý dětský voják je Khalil klasifikován jako vězeň „druhého stupně“ – aktivní bojovník Islámského státu.

Televize CNN se za Khalilem a dalšími, kteří v centru působí, vypravila. Popsala ho jako plachého hocha, který uhýbá pohledem a jen těžko nalézá odpověď na otázku, jak se cítil a na co myslel, když poprvé v bitvě držel zbraň. „Opravdu vám k tomu nemám co říct. Chtěl jsem jen postupovat vpřed. Tam ústup neexistuje,“ řekl. Khalil měl dva starší bratry, kteří také vstoupili do ISIS, oba byli zabiti v boji. On měl štěstí v neštěstí – hned první den, co byl spolu s ostatními dětmi převezen na přední linii, byl postřelen v příkopu, nicméně přežil.

Syrské centrum pro anti-extremistické ideologie se otevřelo před několika týdny. Řídí ho syrští aktivisté, kteří vyzvali muslimské učitele, duchovní, právníky a vůdce komunit, aby pomohli přesvědčit vězně Islámského státu, aby upustili od svých extrémistických přesvědčení. Syřané, kteří řídí rehabilitační centrum, říkají, že jejich práce je zásadní, jestliže má pomoci Sýrii vzpamatovat se z hrůz, které v zemi Islámský stát napáchal. „Nejnebezpečnější věcí je ideologie Islámského státu,“ říká ředitel střediska Hussein Nasser a dodává: „Chceme zajatce naučit, že nejposvátnější věcí je svoboda a lidská práva.“

V rehabilitačním středisku vyučující čerpá z islámské historie, neopomíná zmínit několik příkladů muslimských bitev, například ze sedmého století, a prosazuje islám založený na spravedlnosti a společném soužití. Vyučující doufá, že přednášením o islámu vzejdou z jeho třídy samí umírnění muslimové, kteří budou moci být začleněni do společnosti vzpamatovávající se z brutální éry Islámského státu. „Poté, co se odtud dostanete, přemýšlejte nad vším, neztraťte svou mysl, nenechte se ostatními manipulovat,“ říká muslimům lektor, který nechtěl být jmenován kvůli obavám o vlastní bezpečí. Doufá, že se mu z mužů podaří udělat jiné, lepší lidi. Místnost, ve které výuka probíhá, vypadá jako běžná školní učebna. Jenže na tuto učebnu dohlíží vojáci ze Svobodné syrské armády.

K vytvoření stability ve válkou zničené Sýrii přispívá i Turecko, které v zemi rovněž zakládá školy. Jak ale poukazuje CNN, válka a extremismus jsou v duších dětí hluboce zapsány a může trvat spousty let, než se jim je podaří překonat. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek