Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Tichomoří se ztratila loď s 50 lidmi na palubě. V okolí atolu Kiribati běží pátrání

V Tichomoří se ztratila loď s 50 lidmi na palubě. V okolí atolu Kiribati běží pátrání

Záchranáři z Nového Zélandu a Fidži společné pátrají po lodi s padesátkou cestujících na palubě, která se již déle než týden pohřešuje v oblasti tichomořského ostrovního státu Kiribati. Oznámily to místní úřady.

Loď Butiraoi, zajišťující dopravu mezi ostrovy, vyplula 18. ledna a do cíle plavby dlouhé asi 250 kilometrů měla dorazit o dva dny později, ale nestalo se tak. Jako pohřešovaná byla loď - dřevěný katamarán o délce 17,5 metru - nahlášena až tento pátek. Krátce před vyplutím se podrobila opravě hnacího hřídele, což pravděpodobně přispělo k problémům s navigací.

Novozélandské úřady podle webu místního listu NZ Herald vyslaly vojenský hlídkový letoun Lockheed P-3 Orion, aby napomohl při pátrání v oblasti oceánu, která je podle agentury AP rozlehlá asi jako Velká Británie.

Kiribati je chudý ostrovní stát rozkládající se na 33 atolech s asi 108.000 obyvateli. Agentura Interfax připomněla, že koncem loňského roku v oblasti ztroskotala velká dopravní loď, ze které se podařilo zachránit 250 lidí.

Příběhy lodí ztracených v nekonečných dálavách Pacifiku ale vždycky tak dobrý konec nemají. Třeba v roce 2016 došlo k poměrně děsivému nálezu. Rybáři nedaleko pobřeží Filipín spatřili opuštěnou jachtu a rozhodli se ji prozkoumat. Mysleli si, že na ní nikdo nepluje, v kajutě se jim ale naskytl děsivý pohled! U stolku seděla mumifikovaná mrtvola kapitána. Šlo o zkušeného německého jachtaře.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

Přivolaná policie našla v kajutě i fotoalbum a doklady, podle kterých se podařilo kapitána identifikovat. Zjistila, že jde o zkušeného německého jachtaře Manfreda Fritze Bajorata. Jachta nazvaná Sayo plula po moři se svým zemřelým kapitánem několik let. Poslední záznam totiž Bajorata zmiňuje v roce 2009.

Není jasné, jak 59letý jachtař zemřel. Podle vyšetřovatelů jachta najela do bouře, která jeho loď zničila. Velká část kajuty byla pod vodou a stěžeň zlomená. V tu dobu už ale mohl být Bajorat dávno mrtvý. Tělo pomohly uchovat suchý vítr, vysoké teploty a slaný vzduch nad Pacifikem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek