Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V tichosti. Obamova administrativa odeslala v poslední den vlády 221 milionů dolarů Palestincům

V tichosti. Obamova administrativa odeslala v poslední den vlády 221 milionů dolarů Palestincům

Obamova administrativa nechala v tichosti a navzdory republikánské opozici poslat 221 milionů dolarů Palestinské autonomii. Částka byla součástí schváleného rozpočtu, republikánská strana se však snažila transferu zabránit.

Nejmenovaní úředníci amerického ministerstva zahraničí a několik asistentů z Kongresu vázaní mlčením prozradili agentuře AP, že odcházející Obamova administrativa formálně informovala Kongres o tom, že částku 221 milionů dolarů odešle v pátek ráno, tedy v den, kdy proběhla inaugurace Donalda Trumpa.

Podle AP informoval o transakci některé zákonodárce rovněž odcházející ministr zahraničních věcí John Kerry, krátce předtím, než minulý čtvrtek opustil svůj úřad. Oznámení ministerstva bylo datováno 20. lednem a Kongres ho obdržel jen několik hodin předtím, než se prezidentského úřadu ujal Trump.

 

Kromě 221 milionů pro Palestince odeslala Obamova administrativa v pátek i 6 milionů dolarů na zahraniční aktivity, z čehož 4 miliony byly určeny programům monitorujícím změnu klimatu a 1,25 milionu dolarů získaly různé organizace spadající pod OSN.

Kongres původně souhlasil s podporou Palestinců a počítalo se s ní v rozpočtech let 2015 a 2016, avšak někteří republikánští zákonodárci platbu blokovali. Exekutiva podobné protesty respektuje, není jimi však vázána, pokud už byla částka v rozpočtu určena.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek