Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Turecku začal soud s pučisty. Kvůli nezdařenému převratu přišlo o práci 100 tisíc Turků

V Turecku začal soud s pučisty. Kvůli nezdařenému převratu přišlo o práci 100 tisíc Turků

Proces s více než dvěma stovkami osob podezřelých z podílu na nezdařeném puči z loňského července začal dnes nedaleko turecké metropole Ankary. Mezi obviněnými je i duchovní Fethullah Gülen, kterého turecké vedení označuje za inspirátora neúspěšného převratu. Gülen je souzen v nepřítomnosti, žije v americkém exilu a Ankara se zatím neúspěšně snaží o jeho vydání.

Z celkem 221 souzených osob je většina příslušníků ozbrojených sil včetně 26 generálů. Stíháni jsou vazebně, jen zhruba deset z nich je na svobodě a dalších deset spolu s Gülenem "na útěku". Obviněni jsou z porušování ústavy, vražd a příslušnosti k teroristické organizaci. Mnoha z nich hrozí podle agentury AFP doživotí.

Proces se koná ve věznici Sincan západně od Ankary, kde byla kvůli soudu s údajnými pučisty vybudována speciální soudní síň. Budovu střeží silné oddíly policie a obrněné transportéry, areál sledují bezpilotní letouny a na střechách jsou rozmístěni odstřelovači. V okolí se shlukují davy demonstrantů požadujících pro souzené smrt.

Podle obžaloby se na pokusu o puč podílelo kolem 8 000 tureckých vojáků, kteří měli k dispozici 35 bojových letadel, 37 vrtulníků, 74 tanků a 246 obrněných transportérů, uvedla místní agentura Anadolu. Po potlačení vzpoury bylo zatčeno 47 000 lidí.

Organizace Amnesty International (AI) dnes vydala prohlášení, v němž turecké vedení kritizuje za propouštění desetitisíců Turků za údajnou podporu puče. O práci podle AI přišlo na základě prezidentského dekretu o výjimečném stavu přes 100 000 lidí, což organizace označila za porušení práva na svobodu slova a sdružování.

Televize CNN dnes oznámila, že turecká policie zatkla dva učitele, muže a ženu, kteří na protest proti ztrátě zaměstnání drželi v centru Ankary demonstrativní hladovku. Deset týdnů podle CNN pili jen vodu obohacenou o vitamíny a jejich zdravotní stav se prudce zhoršoval.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek