Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V USA od rána platí nová imigrační pravidla. Na letištích je klid, problémy čekají žadatelé o víza

V USA od rána platí nová imigrační pravidla. Na letištích je klid, problémy čekají žadatelé o víza

Od dvou hodin ráno našeho času ve Spojených státech platí nový protiimigrační dekret prezidenta Donalda Trumpa, jehož okleštěné podobě dal v pondělí zelenou nejvyšší soud USA. Podle nových pravidel musí žadatelé o vízum ze šesti muslimských zemí prokázat, že zde mají blízké příbuzné nebo obchodní zájmy. Zatímco po lednovém vyhlášení původního dekretu na letištích zavládl chaos, nově schválená pravidla jsou o něco mírnější a na letištích je prozatím klid. Podle serveru The Daily Beast na některých místech působí dobrovolní právníci a ochránci lidských práv, aby mohli občanům šesti převážně muslimských zemí poskytnout rady.

„Na letišti nečelíme žádným potížím, i tak zde ale jsme, abychom dění sledovali a říkali lidem, co se děje,“ řekla Camille Macklerová, která je šéfkou právního sdružení New York Immigration Coalition (NYIC). Macklerová se spolu s dalšími členy NYIC vydala na newyorské Kennedyho letiště. Dodala, že k problémům bude docházet spíše na amerických zastupitelských úřadech v zahraničí, kde lidé žádají o víza.

Macklerová se podobně jako řada kritiků dekretu domnívá, že Trumpova administrativa porušuje rozhodnutí nejvyššího soudu, který v pondělí protiimigrační opatření částečně odblokoval s tím, že do USA z občanů Íránu, Sýrie, Libye, Jemenu, Súdánu a Somálska mohou jen ti, kteří v zemi mají prokazatelné rodinné, studijní či pracovní vazby. Podle Bílého domu ale víza nebudou dostávat například prarodiče či vnuci, ale jen manželé, sourozenci nebo děti.

„Nejvyšší soud to jasně zamýšlel pro ty osoby, které nemají na USA žádné vazby, administrativa to ale překroutila,“ řekla Macklerová. „Víme, že prezident chce zakázat vstup muslimům, toho se také snaží dosáhnout,“ dodala.

Na Dullesovo letišti u Washingtonu ve čtvrtek ve 20:00 místního času (pátek ve dvě hodiny ráno našeho času) dorazilo asi pět právníků z řad dobrovolníků, doprovázelo je několik tlumočníků a také kritici dekretu. Na místě byla i Jasmeet Sidhuová z organizace Amnesty International. Ta uvedla, že situace na letišti je klidná.

Oproti lednu, kdy tehdejší Trumpův protiimigrační dekret vyvolal chaos, neboť imigrační a celní úředníci bránili vstupu všem občanům dotčených zemí bez výjimky, jsou nynější omezení méně přísná. Pro stávající držitele amerických víz se nic nemění, do USA mohou nadále po dobu platnosti víz volně cestovat. Noví žadatelé o víza ale musí prokázat, že mají na USA úzké a důvěryhodné vazby.