Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Válečná Ukrajina členem NATO? Stále víc lidí je pro, Porošenko slibuje referendum

Válečná Ukrajina členem NATO? Stále víc lidí je pro, Porošenko slibuje referendum

Dlouhodobě nestabilní situace na východě Ukrajiny se v posledních dnech opět zhoršila a země vidí jako jedno z možných řešení krize svůj vstup do Severoatlantické obranné aliance. Prezident Petro Porošenko se nechal slyšet, že zvažuje referendum o vstupu.

V případě jeho uskutečnění by se s největší pravděpodobností neměly vyskytnout potíže, z prvních průzkumů vyplývá, že by se pro vstup země do NATO vyslovilo 54 % občanů. Před čtyřmi lety by přitom pro hlasovalo pouze 16 % Ukrajinců.

„Jako prezident se řídím přáním svých občanů a nechám uspořádat referendum o otázce vstupu země do NATO,“ cituje slova ukrajinské hlavy státu německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung. Pokud by se země stala členským státem obranné aliance, znamenalo by to s určitostí další eskalaci napětí ve vztazích s Ruskem.

Ty se opět rapidně zhoršily poté, co v neděli nanovo propukly ostré boje na východoukrajinské frontě u města Avdijivka. Proruští separatisté tam za posledních 24 hodin ztratili 26 bojovníků, 60 dalších radikálů bylo zraněno. Na sociální síti Facebook to oznámil policejní šéf Doněcké oblasti Vjačeslav Abroskin. Vysoké ztráty počítá i armáda. 

NATO apelovalo na Ruskou federaci, aby využila svého vlivu na rebely a pomohla tak zamezit opětovnému vyostření konfliktu. Ukrajina oproti tomu míní, že Rusko povstalce podporuje, Moskva takové obvinění odmítá.

Porošenko se také vyslovil optimisticky v otázce vstupu Ukrajiny do Evropské unie. Podle jeho slov to nebude trvat dlouho a jeho země splní přístupová kritéria. Ukrajina znatelně snížila schodek státního rozpočtu a inflaci, prezident je rovněž přesvědčen, že si vede dobře v boji s korupcí.

„Více než 70 % Ukrajinců podporuje Evropskou unii. V časech brexitu a vzestupného trendu pravicového populismu je toto číslo skutečně působivé,“ podtrhl důležitost cifry ukrajinský prezident Petro Porošenko.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek