Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Válka dětských gangů ničí Neapol. Za pár dní zemřelo osm lidí, situaci nezvládá ani armáda

Válka dětských gangů ničí Neapol. Za pár dní zemřelo osm lidí, situaci nezvládá ani armáda

Nad romantickým italským přístavem se sopkou Vesuv na horizontu se přehnal temný dešťový mrak. Neapol v posledních týdne sužuje výrazný růst násilí a brutální válka gangů mladistvých, kteří patří k obávané mafii Camorra. Jenom během deseti dní na přelomu května a června bylo v "Novém městě" zabito osm lidí a nic nenaznačuje tomu, že se situace mění k lepšímu. Do Neapole tak byly povolány policejní posily, protože ani armáda ve městě nemá situaci pod kontrolou, píše britský týdeník The Economist.

V turistickém průvodci Neapolí se o fenoménu "stesa" nedočtete. Termín je přitom vyhrazen pro situaci, kdy do zaplněných neapolských ulic a náměstí vtrhnou gangsteři Camorry na mopedech a bezhlavě střílejí do vzduchu. Jednotlivé odnože mafiánské organizace se tak snaží uplatnit svou nadvládu nad spravovaným územím. Značkují si revír. To, že při tom občas někdo zemře, jako například před dvěma roky sedmnáctiletý Genny Cesarano, je moc nezajímá. Když se kácí les, létají přeci třísky.

V poslední době se vlna násilí v Neapoli opět vzedmula a může za to paradoxně dobrá práce policistů. Ti totiž pozatýkali tolik pohlavárů Camorry, že se rodinného byznysu často musí chopit jejich nedospělé děti. Na konci května tak v Neapoli zadrželi lokálního mafiánského bosse, kterému bylo teprve 16 let a podle týdeníku The Economist není výjimkou, že některým členům gangu je i dvanáct let. Na tyto členy zločineckých skupin je tak italský zákon krátký, trestně odpovědní jsou až lidé starší 14 let.

Místní lidé členy Camorry před policií paradoxně brání. Přestože podle některých statistik až 80 procent všech neapolských obchodů musí Camorře platit výpalné, představuje mafie pro mladé lidi bez kvalifikace jednoho z nejlepších zaměstnavatelů. A to se v nezaměstnaností sužované Itálii počítá, zvláště když plat je vysoce nadprůměrný. 

Zatímco jiné italské mafie jako Cosa Nostra či ´Ndrangheta jsou tradičně silně hierarchizované, v Camorře je situace přesně opačná. Tuto mafii tvoří mnoho malých, separovaných skupin, které ovládají jednotlivá území a mnohdy soupeří i samy proti sobě. Vnitřní střety kvůli pašování drog jsou tak častější, než v jiných zločineckých skupinách, a jak ukazují policejní statistiky, tak i krvavější.

Mezi hlavní byznys Camorry patří pašování drog, organizace však nepohrdne ani celou řadou doprovodných aktivit. Peníze získává z lichvy, obchodu se zbraněmi i z výroby padělků luxusního zboží. Od 80. let se Camorra rovněž věnuje třeba i likvidaci průmyslového odpadu, se směrnicemi Evropské unie si však v tomto případě opravdu hlavu neláme. I proto tak okolí Neapole lemuje nespočet nelegálních skládek a je tam zaznamenán zvýšený počet nádorů a vrozených vad.

Faktem je, že Camorra i nyní sahá do těch nejvyšších pater neapolské společnosti. „Dříve to bylo tak, že členové Camorry chodili žádat politiky o laskavosti. Dnes to však v Neapoli chodí tak, že politik potřebuje pomoc od členů Camorry,“ popisuje situaci státní zástupkyně Simona Di Monteová.

Praktiky mafie Camorra podrobně popsal ve své knize Gomorra z roku 2006 spisovatel Roberto Saviano, který se však od té doby musí skrývat na neznámém místě.