Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Válka dronů na východě Ukrajiny. Armáda v ní spoléhá i na pomoc od lidí a vyhlíží zvrat

Válka dronů na východě Ukrajiny. Armáda v ní spoléhá i na pomoc od lidí a vyhlíží zvrat

Donedávna karty na východoukrajinské frontě rozhodně nehrály ve prospěch Kyjeva. Proruští separatisté měli v některých oblastech poměrně překvapivou převahu a do bojů nasadili například i drony, které jim pomohly zjistit, kde zaútočit a kdy. Vládní síly teď ale vracejí úder. Zužitkovaly k tomu příspěvky veřejnosti, píše Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Nákup dronů z ciziny nepřipadal v případě Ukrajiny v úvahu, chatrný rozpočet země je už tak zatížený vleklým konfliktem na frontě. Rovněž výpůjčka bezpilotních průzkumných strojů by byla pro zemi až příliš nákladná, 36 milionů euro ročně by si nemohl Kyjev dovolit. Začal tak vyvíjet vlastní drony, které jsou inovativní a nekonvenční.

Mezery v dronovém parku vládních sil se začaly plnit díky veřejnému dárcovství, start-upům a stejně tak i speciálním programům na univerzitách. To je způsob, jak vznikly drony s názvem Spectator, malé stroje, které v Donbasu boří hranice válečného špehování, jelikož pomáhají zjišťovat nepřátelské pozice.

Výrobcem se stala ukrajinská zbrojovka Ukroboronprom, která běžně zásobuje tamní armádu. Díky penězům od velkého množství přispěvatelů se jich dostává do rukou ukrajinských vojáků stále víc. Cena jednoho špičkového přístroje činí 5 700 eur, což je ve srovnání se zahraničními výrobci jen zlomek ceny.

Výrobce dronů PC-1 se zaštítil vskutku smělým reklamním sloganem: „Vyrábíme drony, které vyhrávají války.“ Výhodou ukrajinských producentů je, že své výrobky průběžně testují přímo ve válečné zóně. Na základě toho přístroje neustále inovují a pokrok neomylně postupuje vpřed, nejen typy Spectator a PC-1 a řada dalších ukrajinských dronů je najednou uznávaná. Celkem mají Ukrajinci k dispozici 30 různých druhů bezpilostních strojů, píše Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Především pak jde o velký pokrok na bojovém poli, kdy proti specializovaným strojům proruských separatistů zprvu protistrana vysílala nanejvýš veřejně dostupné civilní drony sloužící obyčejně pro potřeby fotografů v době míru. 

Kyjev by se tak rád stal po nasbíraných zkušenostech sám vývozcem dronů světového formátu. Vyvíjí nejen výzkumné drony, ale i další typy. Některé z nich by pak do budoucna mohly páchat „sebevražedné mise,“ jiné by mohly být použity proti lehké opancéřované technice. Budoucnost předpovídají Ukrajinci i stroji vycházejícímu z letounu Antonov, který by bez pilota mohl doletět až tisíc kilometrů za maximální dobu sedmi hodin, a mohl by nést rakety.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek