Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Válka na dlani. Podívejte se na unikátní záběry z bojů o Mosul

Válka na dlani. Podívejte se na unikátní záběry z bojů o Mosul

Až 200 tisíc lidí by mohlo podle OSN uprchnout ze západního Mosulu. Město dosud ovládané radikály ze samozvaného Islámského státu postupně osvobozuje irácká armáda za podpory Spojených států a spřízněných milicí. Server BBC nyní nabídl unikátní interaktivní video nasnímané v 360 stupních, v němž přibližuje, jak boj vypadá ze vzduchu. Nejdete ho níže v článku.

„Vzhledem k tomu, že boje nabírají na intenzitě a posouvají se směrem k mosulskému Starému městu, očekáváme, že z města uteče až 200 000 lidí,“ uvedla koordinátorka humanitární pomoci OSN v Iráku Lise Grandová. Dodala, že od počátku ofenzivy irácké armády, jež byla s podporou Spojených států zahájena v polovině loňského října, z města odešlo přes 700 000 civilistů.

Východní část města je v rukou vládních jednotek od letošního ledna. Irácký armádní mluvčí Jahjá Rasúl v úterý oznámil, že bojovníci IS v Mosulu ovládají už jen asi deset procent oblastí na západním břehu řeky Tigris. Spolu s tím roste jejich nervozita i brutalita.

Jak boj proti džihádistům vypadá, nyní přiblížil zpravodajský web britské BBC. Nabízí unikátní video, díky němuž si můžete udělat lepší představu o podobě bojů v Mosulu.

Druhé největší město Iráku Mosul ovládli džihádisté z IS v červnu 2014, kdy z tamní velké mešity vůdce džihádistů abú Bakr Bagdádí vyhlásil na ovládaných územích Iráku a Sýrie chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek