Válka na nože. Člen Trumpova týmu mluví o nové americké vládě

Radka Zítková

Týden poté, co Donald Trump překvapivě zvítězil v prezidentských volbách, se v amerických médiích začíná stále víc spekulovat o tom, že to uvnitř jeho přechodného týmu připomíná politickou válku. Sám miliardář to popírá a tvrdí, že vše probíhá bez problémů. Informace, které z jeho kruhů unikají, jsou podle něj nepravdivé. 

Vyhazov už v prvních dnech dostal guvernér státu New Jersey Chris Christie, který měl právě střídání administrativ v Bílém domě zajistit. Na jeho místo přišel Trumpův viceprezident Mike Pence. Tím ale otřesy v Trump Tower neskončily. Tento týden dostali podle The New York Times padáka další čtyři politici, kteří měli v následujících měsících dohlížet především na národní bezpečnost.

Jedním z nich je bývalý kongresman Mike Richards, který už svůj odchod oficiálně oznámil. Dlouho se o něm přitom mluvilo jako o žhavém kandidátovi na šéfa CIA. V nelibost podle The Washington Post upadl právě kvůli napojení na Christieho, který podle BBC vadil hlavně Trumpovu poradci a zeti Jaredu Kushnerovi. Christie byl totiž státním zástupce, který Kushnerova otce poslal v roce 2005 kvůli daňovým podvodům a manipulaci svědků do vězení.  

„Je to úplná bitva na nože,“ řekl serveru Politico řekl o atmosféře uvnitř týmu zdroj, který má k Trumpovi blízko.

V sídle Trumpova štábu se mezitím podle amerických reportérů střídá jedna osobnost za druhou. Trumpův rival z primárek Ted Cruz, herečka Marla Maplesová, módní návrhář Timmy Hilfiger. Zůstávají většinou jen pár minut, pak rychle odcházejí.

Sám Trump svůj penthouse naopak příliš neopouští. Od svého prvního oficiálního povolebního rozhovoru veřejně nevystoupil. Komunikuje jen prostřednictvím Twitteru a to v mnohem menší míře, než bylo před volbami obvyklé. Zprávy o zmatcích při sestavování vlády se ale snaží rozptýlit. Jména těch, kdo aspirují na ministry, prý zná pouze on. 

Mezi Republikány se ale mezitím začínají ozývat hlasy proti dvěma nejpravděpodobnějším kandidátům na ministra zahraničí. Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani nemá podle svých stranických kolegů dostatek diplomatických zkušeností. Server Politico navíc nedávno psal o jeho údajné konzultační činnosti pro zahraničí vlády, která by ho stavěla do střetu zájmů. John Bolton byl v Bushově administrativě hlavním zastáncem invaze do Iráku, proti které se Trumpova kampaň v poslední době ostře vymezovala.

Drama se navíc dál víří i okolo dvou jmen, která už Trump oficiálně oznámil, tedy spíš kolem jednoho. Demokratům a řadě republikánů vadí strategický poradce nového prezidenta Steve Bannon. Šéf magnátovy předvolební kampaně je známý hlavně díky svému ultrakonzervativnímu webu Breitbart News. Ten je podle agentury Reuters tribunou neonacistů, bílých rasistů a antisemitů.

Politici z obou táborů tak začínají mít podle Huffington Post obavy, že Trumpova vláda nebude v době jeho inaugurace připravená začít vládnout. Mluví o panice. 

sinfin.digital