Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Válka zpravodajských služeb. Britové zuří kvůli úniku informací z Manchesteru, s Američany končí

Válka zpravodajských služeb. Britové zuří kvůli úniku informací z Manchesteru, s Američany končí

Brutální zpravodajský únik, který vyvolal diplomatickou roztržku mezi USA a Velkou Británii. Takový dopad mělo zveřejnění detailních fotografií z místa pondělního bombového útoku v Manchesteru, jako natruc britským úřadům. Britská policie v reakci na únik informací přestala s Američany sdílet informace z vyšetřování. „Jsme naštvaní. Takové jednání je naprosto neakceptovatelné,“ zní ostře z britského ministerstva zahraničních věcí. 

Britové věří, že za únik fotografií jsou zodpovědné zpravodajci USA, informoval deník Guardian. Aféra s fotkami přichází jen chvíli poté, co Američané v úterý domácím novinářům poskytli ke zveřejnění jméno útočícího teroristy - Salmana Abediho. Britové přitom jeho jméno v té době stále ještě tajili jako citlivou informaci. „Jakmile je to jméno prozrazeno, ostatní z jeho buňky udělají jednu ze dvou věcí – buď se pokusí schovat či utéct, a nebo nadělat co nejvíce škody dokud ještě mají možnost,“ komentoval únik informací americký kongresman Michael McCaul. Britové své informace z vyšetřování s Američany sdíleli v rámci spolupráce zpravodajských služeb, zpravodajský server BBC nicméně ve čtvrtek ráno oznámil, že království kvůli únikům svou spolupráci s Američany omezilo.  

„Štve nás to. Takové jednání je naprosto neakceptovatelné. Fotografie uniklé skrze americký systém budou dalším zdrojem stresu pro oběti, jejich rodiny i širší veřejnost. Záležitost se projednává na všech úrovních americko-britských vztahů,“ uvedl pro Fox News pracovník britského ministerstva zahraničních věcí, který si nepřál být jmenován.

Na adresu svých spojenců za velkou louží se nečekaně ostře vyjádřila i britská ministryně vnitra Amber Ruddová. „Britská policie dala velmi jasně najevo, že chce kontrolovat zveřejňované informace tak, aby nedošlo k porušení integrity vyšetřování. Je proto rozčilující, že ty fotografie byly zveřejněny jinými zdroji. To se již nesmí opakovat,“ čílila se Ruddová.

Fotografie zveřejněné v New York Times zachycují zbytky batohu, který byl použitý pro transport bomby a detonátor. Komentátoři z fotografií uvozují, že použitá bomba byla poměrně sofistikovaná a její sestrojení rozhodně nebylo triviální záležitostí. K výrobě byla použitá velmi silná trhavina a kovové šrapnely, které byly uzavřeny v tenké kovové plechovce. Ta byla poté na místo činu přenesena v modrém batohu značky Karrimor.

Vyšetřovatelé se podle serveru Guardian domnívají, že útočníci mohli bombu odpálit více způsoby – pomocí manuálního spínače nebo skrze radiový signál. Rovněž se domnívají, že útočník držel detonátor ve své levé ruce.

Pondělní bombový úrok na koncert Ariany Grande v britském Manchesteru si zatím vyžádal život 22 lidí, desítky dalších při něm byly zraněny. V souvislosti s útokem byl v úterý zadržen útočníkův starší Ismail, ve středu pak bezpečnostní jednotky zatkly pět mužů a jednu ženu, která byla ale záhy propuštěna na svobodu. Ve čtvrtek ráno policie oznámila další dvě zatčení.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek