Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vandalismus a bombové výhrůžky. Antisemitismus v USA je na vzestupu, odsoudili ho muslimové i Trump

Vandalismus a bombové výhrůžky. Antisemitismus v USA je na vzestupu, odsoudili ho muslimové i Trump

Jedenáct dalších hrozeb bombovými útoky obdržela v pondělí židovská komunitní centra ve Spojených státech. Vandalové navíc poničili i sto náhrobků na židovském hřbitově v St. Louis. Narůstající antisemitismus ve Spojených státech vzbuzuje čím dál větší obavy. Odsoudili ho i zástupci muslimů a také prezident Donald Trump.

Svastiky v newyorském metru, ničení židovského hřbitova a od začátku roku už 69 planých bombových výhrůžek židovským komunitním centrům. Události posledních dvou měsíců naznačují, že antisemitské nálady ve Spojených státech rostou.

„Úroveň napětí v židovské komunitě je opravdu vysoká,“ tvrdí Karen Aroestyová z náboženské organizace Anti-Defamation League bojující proti antisemitismu.

Komunitní centra byla terčem útoků i dříve. V roce 2014 zabil útočník dva lidi před centrem v Kansasu. O osm let dříve zemřela při útoku v Seattlu žena a dalších pět lidí bylo zraněno. Množství hrozeb je nyní přesto nebývalé.

Centra přitom nefungují jen jako místa náboženských aktivit. Lidé si tam mohou například i zaplavat nebo navštívit posilovnu. Mnoho židů do nich navíc posílá děti do škol a školek, aby měly alespoň nějaký kontakt s židovskou kulturou a tradicemi.

Antisemitské aktivity už odsoudili i zástupci amerických muslimů. Organizace CIAR nabídla odměnu 5 tisíc dolarů (v přepočtu asi 125 tisíc korun) za informaci vedoucí k dopadení a zatčení kohokoli, kdo je za činy zodpovědný.

„Je povinností amerických muslimů nabídnout podporu židovské komunitě i dalším menšinám zasaženým nedávným nárůstem nenávisti,“ napsal v prohlášení výkonný ředitel CIAR Nihad Awad a dodal, že i židovští lídři by měli naopak podpořit muslimské oběti útoků.

Proti vlně násilí a hrozeb se vyjádřila i Ivanka Trumpová. „Amerika je národ postavený na principech náboženské tolerance. Musíme chránit naše modlitebny a náboženská centra,“ napsala na Twitter dcera amerického prezidenta, která konvertovala k judaismu a její manžel se k židovské víře hlásí.

Zatímco Ivanku za její postoj mnozí ocenili, jejímu otci naopak dlouho spílali za laxnost, s jakou k problému přistupoval. Během návštěvy afroamerického muzea ve Washingtonu však Donald Trump prohlásil, že Američané musejí bojovat proti náboženskému fanatismu, netoleranci a nenávisti ve všech jejích formách.

„Antisemitské hrozby, které cílí na židovskou komunitu a komunitní centra, jsou hrozné a bolestivé,“ řekl Trump. Útoky odsoudil i v rozhovoru pro televizní stanici NBC, kde řekl, že antisemitismus musí přestat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek