Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ve Stockholmu vraždil extremista, kterého chtěli deportovat. Útok mu asi nevyšel podle plánu

Ve Stockholmu vraždil extremista, kterého chtěli deportovat. Útok mu asi nevyšel podle plánu

Uzbek, který podle policie spáchal páteční teroristický útok ve Stockholmu, sympatizoval s extremisty a lákaly ho ideály takzvaného Islámského státu. Uvedli to policisté. V roce 2014 podle nich žádal ve Švédsku o povolení k pobytu, které ale úřady zamítly. Proto měl být ze země deportován a kvůli tomu byl hledaný.

Švédská policie podezřívá 39letého Uzbeka, že v pátek odpoledne najel nákladním vozem do davu lidí na rušné nákupní třídě v centru Stockholmu. O život přišli čtyři kolemjdoucí, mezi nimi dva občané Švédska, jeden Brit a jeden Belgičan. Patnáct lidí utrpělo zranění.

Po pátečním atentátu na rušné nákupní třídě v centru Stockholmu vyslechla švédská policie sedm lidí. Podle agentury DPA to řekl policejní mluvčí. Identifikovat se podařilo tři ze čtyř obětí útoku. Vyšetřovatelé se domnívají, že útok teroristovi nevyšel podle plánu.

Takto útok zachytila bezpečnostní kamera:

360p 240p
Útok ve Stockholmu zachytila kamera

Muž, kterého policie podezřívá, že řídil kamion, není podle jedné jeho známé „žádný náboženský fanatik“. „Nikdy jsem si nevšimla nějaké známky toho, že by byl extremista, nebo že by se zajímal o náboženství. Naopak, podobně jako mnoho Uzbeků ve Švédsku slavil a pil alkohol,“ řekla listu Dagens Nyheter žena, která tohoto stavebního dělníka viděla naposledy loni v srpnu.