Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ve Středozemním moři pluly „neviditelné“ ruské ponorky. Putin posiluje flotilu ve výbušné oblasti

Ve Středozemním moři pluly „neviditelné“ ruské ponorky. Putin posiluje flotilu ve výbušné oblasti

Ke Středozemnímu moři včera dopluly dvě nejnovější ruské ponorky, které jsou kvůli své neslyšitelnosti označovány za „neviditelné“. Dieselová plavidla vybavená střelami s plochou dráhou letu vyplula od ruských břehů před dvěma týdny a proplula kolem norského, irského a španělského pobřeží až se dostala do Středozemního moře. Ponorky, které mají rozšířit ruskou námořní základnu na anektovaném Krymu, mají být podle tamních médií použity také během ruské operace v Sýrii.  

Nadupaná plavidla, která byla na vodu spuštěna teprve loni, nesou název Kolpino a Velkij Novgorod a patří mezi největší chloubu ruského námořnictva. Jsou vybavené nejnovějšími navigačními a plně automatizovanými řídicími systémy nebo vysoce přesnými raketami.

Moskva se však nejvíce chlubí tím, že nová generace jejích ponorek patří k těm nejtišším na světě, a jsou tak pro nepřátele „neviditelné“. Podle britského deníku Daily Mail ale zas tak neviditelné nebyly – letouny NATO totiž obě ponorky údajně během cesty na jih bedlivě sledovaly.

Moskva nesdělila, jak dlouho mají ponorky na východě Středozemního moře zůstat, mají ale vystřídat jejich dvě předchůdkyně Krasnodar a Rostov na Donu, ze kterých Moskva odpaluje střely na cíle samozvaného Islámského státu v Sýrii. Ruské lodě a ponorky umístěné na základně Tartus ve Středozemním moři hrají v bojích podporujících Bašára Asada důležitou roli.

Dvě dieselové ponorky jsou nejnovějším přírůstkem rodiny celkem šesti ponorek třetí generace třídy známé jako Varšavjanka, které byly postaveny za účelem posílení ruské flotily v Černém moři, jež je ve vztazích Ruska a Severoatlantické aliance považováno za jedno z výbušných míst.

Moře je totiž obklopené Ruskem, třemi členskými státy NATO a dvěma bývalými zeměmi Sovětského svazu, které by se členem NATO rády staly – Gruzií a Ukrajinou. Právě černomořská flotila na Krymském poloostrovu, který Rusko v roce 2014 anektovalo, se tak pro nejmodernější ruské ponorky stane novým domovem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek