Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ve Středozemním moři zachytili rekordní počet migrantů. Pašeráci už je klidně nechávají i na člunech bez motorů

Ve Středozemním moři zachytili rekordní počet migrantů. Pašeráci už je klidně nechávají i na člunech bez motorů

Záchranné lodě operující ve Středozemním moři mezi severní Afrikou a jižní Evropou zachytily od neděle, tedy za pouhé tři dny, na 10 000 migrantů. V tak krátkém časovém úseku jde za letošní rok o rekord. Upozornila na to evropská agentura pro ochranu vnějších hranic Frontex.

Podle šéfa agentury Fabrice Leggeriho je znepokojivé, že libyjští pašeráci lidí nasazují do člunů snažících se překonat moře velké množství lidí najednou. Za příznivého počasí toho byli záchranáři svědky i v předchozích letech, letos je to prý ale na úrovni, kterou Frontex dosud nezaregistroval.

Pašeráci také stále více ohrožují životy migrantů. Do člunů se jich snaží natlačit stále víc. Dávají jim k dispozici málo pitné vody a pohonných hmot. Navíc jim odebírají z člunů motory, když se přiblíží k mezinárodním vodám, aby je mohli opět použít.

720p 480p 360p 240p
Dramatická záchrana uprchlíků, kterým se na Středozemním moři vznítil člun.

Podle Leggeriho je součástí mise Triton také monitorování aktivity pašeráků s cílem dopadnout je ve spolupráci s italskými úřady a postavit před soud. Loni se podařilo zadržet 588 osob podezřelých z pašeráctví lidí.