Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ve Švédsku začal proces s Uzbekem, který který vjel do davu lidí. Podle médií přiznal vinu

Ve Švédsku začal proces s Uzbekem, který který vjel do davu lidí. Podle médií přiznal vinu

Ve Stockholmu začal proces s neúspěšným žadatelem o azyl z Uzbekistánu Rakhmatem Akilovem, který loni 7. dubna vjel nákladním autem do davu lidí na rušné nákupní třídě ve Stockholmu. Útok si vyžádal pět obětí a 14 zraněných. Akilov je obžalován z terorismu, z pokusu spáchat teroristický čin a z obecného ohrožení. Vinu za teroristický čin dnes u soudu přiznal, tvrdí  švédská média.

Rakhmat Akilov, jak jeho jméno uvádějí švédská média, byl zadržen několik hodin po útoku a už během vyšetřování se k činu přiznal. Muž sympatizující s islamisty je v případu jediným podezřelým. V uzbeckých médiích jeho jméno zní Rahmat Oqilov.

Státní zastupitelství požaduje, aby Uzbek dostal trest doživotního vězení a aby byl vyhoštěn ze Švédska.

Akilov podle agentury AP řekl, že chtěl svým činem potrestat Švédsko za členství v mezinárodní koalici bojující proti organizaci Islámský stát (IS) v Iráku a Sýrii. Uzbek přísahal věrnost IS, radikální organizace se ale podle agentury AFP k jeho činu nikdy nepřihlásila.

Akilov vjel ukradeným nákladním vozem na nákupní třídu Drottninggatan v centru Stockholmu a prorazil průčelí obchodního domu. Během jízdy odpálil improvizovanou bombu, nálož ale poškodila jen vozidlo. Policie se domnívá, že Akilov plánoval sebevražedný atentát, ten se mu ale nezdařil. Při atentátu zahynuli tři Švédové, Brit a Belgičanka.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek