Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ve východním Aleppu se otevřely první školy. Exkluzivní reportáž ze Sýrie

Ve východním Aleppu se otevřely první školy. Exkluzivní reportáž ze Sýrie

Staré centrum Aleppa je v troskách stejně jako dlouho obléhaná východní část města. Jediné místo, které skupiny rebelů příliš neponičily, je starobylá citadela tyčící se nad křivolakými uličkami a bývalými bazary. Starověkou citadelu celou dobu držela syrská armáda a rebelům se ji nepodařilo dobýt. Dnes na ní vlají syrské a ruské vlajky. Skupiny školních výletů se zde fotí a zpívají oslavné písně o Sýrii. „Je to pro nás mimořádná událost, šest let jsme zde nebyli. Jsme přešťastní,“ říká učitelka jedné ze tříd školy ze západní části města. Hned za ní stojí nový rudý nápis We believe in Aleppo neboli „Věříme v Aleppo“. 

Kdysi slavné tržiště, kde se dříve procházely davy turistů, je v troskách. Starý bazar je vypálený a nezbylo tu nic ze staré slávy, krásy a genia loci. Ztratit se v křivolakých uličkách starého města bylo kdysi cílem mnoha turistů. Dnes je citadela obklopena ruinami. Ale život se sem přece jen vrací. Vrací se i místní obyvatelé, kteří většinou museli opustit svoje domovy v průběhu bojů mezi nejrůznějšími rebelskými skupinami a syrskou armádou.

Jen pár minut chůze od centra stojí budova, která nejeví tak velké známky devastace. Pootevřenými dveřmi vcházíme na prostorný dvůr, který zdobí podobizny prezidenta Bašára Asada a syrské vlajky. Nacházíme se v první škole, která byla v centrálním Aleppu otevřena krátce po dobytí města syrskou armádou, v lednu tohoto roku.

Třídy jsou nevelké a vybavení je skrovné - jen lavice, židle a bílá tabule vpředu. Malému stolku učitelky vévodí podobizna Bašára Asada ozdobená umělými květinami. Jinak nic.

Děti, které se tu učí, sem dojíždí i z okolních částí města. Některé sem dojíždí autobusy, jiné sem vozí rodiče. Je to totiž první škola, která se zde po dobytí centrálního a východního Aleppa znovu otevřela.

Vcházíme do jedné z tříd. V lavicích sedí děti od těch nejmenších, kterým je sedm až po náctileté. Některé z nich jsou evidentně podvyživené a nevypadají na svůj věk. Jiné mají berle, některým chybí jedna z končetin, neboť stovky dětí o ně přišly během bojů. „Hrál jsem si na ulici před domem, když přiletěla raketa, můj kamarád zemřel,“ vypráví 11letý Ahmed, jehož levá noha končí kousek pod kolenem. Po útoku jeho rodina utekla do provincie Hamá, která je pod kontrolou syrské vlády. Letos v únoru se vrátili zpět do svého domu kousek od citadely.

1080p 720p 480p 360p 240p
Škola v Aleppu v Sýrii

Děti mají právě hodinu matematiky a energická učitelka v červeném šátku je učí sčítání. Většina dětí nechodila do školy několik let a tak sedí ve stejné třídě šestiletí špunti i děti o šest let starší.

Jakmile ale vejdeme, spustí jak na povel píseň oslavující Sýrii a Bašára Asada. „Jsem šťastná, že bylo Aleppo osvobozeno. Podívejte se, kam to došlo – jen destrukce a zkáza. Ti, kdo okupovali Aleppo, byli teroristé, kteří tu vše zničili. My chceme žít v klidu jako dřív. Mám staré rodiče, chci se vdát a mít děti a mít klid,” říká učitelka Rihem.

1080p 720p 480p 360p 240p
Škola v syrském Aleppu

Boje o východní a centrální Aleppo skončily v prosinci 2016 poté, co se rebelové a syrská armáda dohodli na stažení zbytku rebelů směrem na sever do provincie Idlib. Na tom se dohodli už na podzim loňského roku Turecko a Rusko, které podporují znepřátelené strany. Části východního a centrálního Aleppa byly původně pod kontrolou Svobodné syrské armády, postupně je ale ovládly sunnitské islamistické skupiny, jimž dominuje an-Nusra, Ahrar aš Sham, al-Tawhid Brigade a další. Ty mají podporu hlavně z Kataru, Saúdské arábie a Turecka. Oproti tomu za syrskou armádou Bašára Asada stojí Rusko a Írán.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek