Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vedlejší efekt dobývání Mosulu? Půl milionu lidí žízní

Vedlejší efekt dobývání Mosulu? Půl milionu lidí žízní

Až 500 tisíc obyvatel iráckého města je podle OSN bez vody. Při postupu armády, která vede ofenzivu proti stoupencům samozvaného Islámského státu, byly poškozeny některé vodovody. Stanice CNN dodává, že islamisté stále mají kontrolu nad infrastrukturou a právě dodávky vody nebo elektřiny můžou využívat jako jeden z prostředků boje nebo k ovlivnění civilistů.

Možnosti lidí ve městě se ztenčují a podle OSN mnozí z nich nemají přístup k základním zásobám. „Téměř půl milionu civilistů, kteří již nyní bojují o to, aby se každý den dokázali uživit, se ocitl bez přístupu k pitné vodě. Dopad na děti, ženy a rodiny bude katastrofální," uvedla Lisa Grandeová, humanitární koordinátorka OSN pro Irák.

„Nemáme vodu ani elektřinu. Pijeme vodu ze studně, ale té není dost.“
obyvatel Mosulu

Podle iráckých velitelů vládní jednotky získaly kontrolu nad 40 procenty východní části Mosulu. Pohybují se pomalu jednotlivými čtvrtěmi a potýkají se přitom s odstřelovači, sebevražednými atentátníky i s výbušninami nastraženými v automobilech. Elitní irácké jednotky jsou přitom jedinou silou, která vstoupila do Mosulu z východu. Irácká armáda, policie a kurdské oddíly postupují ze severu a z jihu, šíitské milice ze západu a do města by podle předchozí dohody vůbec vstoupit neměly.

Dobývání Mosulu
Ofenziva u Mosulu je největší iráckou vojenskou operací od invaze vedené Američany v roce 2003. Podílejí se na ní desítky tisíc iráckých vojáků, policistů, členů kurdských sil, sunnitských kmenových bojovníků a příslušníků šíitských milic. Ze vzduchu operaci podporují letouny mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy.
Letadla koalice vedené Spojenými státy podnikla v posledních dnech sérii útoků na mosty přes řeku Tigris s cílem co nejvíce zabránit islamistům útočit pomocí sebevražedných atentátníků s nákladními vozidly naplněnými výbušninami na postupující iráckou armádu. Zasaženy byly čtyři z pěti mostů, přičemž útoky je mají vyřadit z provozu, ne je totálně zničit, aby byly po obnově míru opět k užitku. Stejný důvod má i bombardování silnic s cílem vytvořit hluboké krátery ve vozovce, které rovněž komplikují provoz těžké techniky. Podle britského generála Ruperta Jonese přináší tato taktika výsledky: množství sebevražedných útoků se snížilo. Jones odhadl, že se bitva o Mosul protáhne ještě na mnoho týdnů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek