Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vedoucí ruského Centra pro kyberbezpečnost je ve vazbě. Údajně kvůli spolupráci s CIA

Vedoucí ruského Centra pro kyberbezpečnost je ve vazbě. Údajně kvůli spolupráci s CIA

Podle informací ruských médií jsou od prosince ve vazbě vedoucí Centra pro kybernetickou bezpečnost Sergej Michajlov a jeho zástupce Dmitrij Dokučajev. Muži čelí obvinění z velezrady kvůli údajné spolupráci s hackerským hnutím Šaltaj-Boltaj. 

Michajlova a Dokučajeva úřady podle informací ruské tiskové agentury Interfax viní, že v rozporu s přísahou, kterou složili vlasti, spolupracovali s americkou tajnou službou CIA. Zdroj neupřesnil, zda jejich zapojení bylo přímé nebo jednali pomocí prostředníků. Ve vazbě by mělo být celkem osm lidí, z toho čtyři by mohli vzhledem ke svým svědectvím trestům vyváznout.

Mluví se o tom, že obvinění mohli poskytnout informace americké tajné službě, na základě kterých CIA tvrdila s takovou jistotou, že došlo k ruským hackerským útokům s cílem ovlivnit americké volby. Další ze zatčených Ruslan Stojanov, vedoucí oddělení vyšetřování kyberzločinů ruského výrobce antivirových systémů Kaspersky Lab, měl údajně na starosti distribuci informací a přebírání peněz.

Podle druhé verze, na kterou momentálně poukazuje řada indicií, stáli Michajlov a Dokučajev za hackerským hnutím Šaltaj-Boltaj (název podle kreslené postavičky, v češtině Valda Cvalda), které mimo jiné už tři roky zveřejňuje citlivé údaje týkající se jak lidí přímo z Kremlu, tak vládních činitelů a režimu blízkých byznysmenů.

Zatčený zástupce vedoucího Centra pro kybernetickou bezpečnost Dmitrij Dokučajev se v hackerských kruzích pohyboval už v minulosti. Podle informací německého deníku Süddeutsche Zeitung si mezi nimi udělal jméno díky kybernetickým útokům na americké vládní weby. Kromě toho byl v minulosti vyšetřován v souvislosti s krádežemi dat z kreditních karet. Trestu tehdy unikl, jelikož se zavázal, že své počítačové nadání bude využívat ve službách vlasti coby příslušník FSB.

Jedním z činů hackerského hnutí bylo uveřejnění interní internetové komunikace skupiny se sídlem v Petrohradě, která prostřednictvím zapojování se do diskuzí na internetu pomáhala utvářet veřejné mínění. Hackeři mimo jiné prokázali, že skupina profesionálních trollů spadá pod restauratéra Jevgenije Prigošina, který často vařil pro nejvyšší ruské vládní kruhy, prezidenta Putina nevyjímaje.

Činnost hackerů sdružených v Šaltaj-Boltaj bývá často označována za WikiLeaks na ruský způsob. Zatímco Julian Assange, který za projektem WikiLeaks stojí, se ale zaštiťoval tím, že chce svobodný přístup k informacím pro veřejnost, v případě Rusů je nejspíš potřeba hledat jiný motiv. Hnutí opakovaně u dat, která náležela politickým činitelům, požadovalo za jejich nezveřejnění peníze.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek