Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Velká mezikontinentální raketová blamáž. Kim Čong-un nejspíš zase všechny převezl

Velká mezikontinentální raketová blamáž. Kim Čong-un nejspíš zase všechny převezl

Když minulý týden severokorejský režim úspěšně otestoval svou mezikontinentální balistickou střelu schopnou zasáhnout USA, navíc na americký den nezávislosti, celý svět na chvíli oněměl. Jak se ale nyní ukazuje, celý test mohl být jeden velký podvod, jakých despotický komunistický režim v historii vytáhl z rukávu již několik. 

Technologie vývoje mezikontinentálních balistických raket (ICBM) totiž naštěstí není triviální, i proto severokorejskému režimu, pravidelně se holedbajícímu se svými úmysly zničit imperialistický Západ, trvá jejich výroba tak dlouho.

Jižní Korea nyní tvrdí, že jejímu severnímu sousedovi chybí klíčová část technologie, která činí ICBM provozuschopnou. Konkrétně se podle Soulu KLDR údajně nepodařilo zvládnout fázi opětovného vstupu rakety ze suborbitálního letu zpět do atmosféry. Jižní Korea uvedla, že při nedávném severokorejském testu rakety Hwasong-14 nebyla schopna potvrdit úspěšné zvládnutí této fáze.

„Vzhledem k tomu, že Severní Korea nemá žádné testovací zařízení, kde by technologie opětovného vstupu do atmosféry mohla vyvíjet, Národní bezpečnostní služba (NIS) věří, že Severokorejci touto technologií zatím nedisponují,“ prohlásil poslanec a člen zpravodajské komise jihokorejského parlamentu Yi Wan-young.

Poslanec dodal, že NIS rovněž nezaznamenala žádnou neobvyklou aktivitu v okolí severokorejského testovacího zařízení Punggye-ri.

„Během roku či dvou, během kterých budou probíhat další intenzivní testy, Severní Korea nicméně nejspíše vyvine raketu, která bude schopna spolehlivě zasáhnout cíle i na americkém západním pobřeží, dost možná i měkké cíle jakými jsou vojenské základny,“ tvrdí analytický server 38north.org, který se zabývá aktivitami okolo KLDR. „Během pěti let by KLDR mohla své rakety vybavit i takovou technologií, která by představovala výzvu i pro americký protiraketový deštník,“ dodává analýza.

Americký prezident Donald Trump minulý měsíc uvedl, že severokorejská hrozba vyžaduje rozhodnou reakci. „Čas trpělivosti s jadernými a raketovými testy KLDR již skončil,“ prohlásil.

Šéf americké Agentury pro protiraketovou obranu (MDA) James Syring počátkem června označil technologický pokrok v severokorejském vývoji balistických střel v uplynulých šesti měsících za velice znepokojivý.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek