Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Velmoci se hádají, co udělat s KLDR. Spojené státy naštvaly Moskvu i Peking

Velmoci se hádají, co udělat s KLDR. Spojené státy naštvaly Moskvu i Peking

Ruští a čínští představitelé se dnes ohradili proti obviněním vzneseným Spojenými státy v souvislosti s nejnovějším raketovým testem KLDR a se situací v této zemi. Moskva vyčetla USA, že falešným nařčením Ruska ze zneužívání severokorejských pracovníků chtějí poškodit ruské vztahy s KLDR. Peking zase Washington varoval před zavedením sankcí vůči čínským obchodním a finančním subjektům. Podle diplomatů v OSN zablokovalo Rusko na středečním jednání Rady bezpečnosti OSN přijetí usnesení ostře odsuzující raketovou zkoušku a slibující další významná opatření proti Pchjongjangu.

Prezidenti Číny Si Ťin-pching a Jižní Koreje Mun Če-in dnes podle jihokorejské tiskové agentury Jonhap vpředvečer hamburského summitu předních světových ekonomik (G20) hovořili o tvrdších sankcích a větším tlaku na Severní Koreu. Náměstek čínského ministra financí Ču Kuang-jao, který je kvůli summitu také v Německu, ale varoval Američany před tím, aby sankce vůči KLDR nevyužívali jako záminku k sankcím namířeným proti čínským finančním institucím.

„Jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN bude Čína samozřejmě plnit všechny relevantní rezoluce. Spojené státy by ale neměly využívat své zákony jako záminku pro uvalení sankcí na čínské finanční instituce,“ citovala Čua agentura Reuters.

720p 480p 360p 240p
Jaderný program KLDR

Mezitím se mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová ohradila proti obvinění vznesenému americkým ministerstvem zahraničí, že severokorejští dělníci v Rusku nuceně dřou v pracovních táborech řízených KLDR. Obvinění označila za nepodložené.

„Není pochyb o tom, že je tím sledován jediný cíl - využít lidskoprávní nástroje k jednostrannému tlaku na KLDR a k poškození vztahů Ruska a Severní Koreje,“ uvedla podle agentury TASS Zacharovová. Dodala, že „využití pracovních migrantů z KLDR není v rozporu s příslušnými omezeními zavedenými rezolucemi RB OSN“.

Usnesení v RB OSN, které prosazovaly západní země s právem veta v čele s USA, odmítlo Rusko, ale podporovala ho Čína, sdělili agentuře AP nejmenovaní diplomaté v newyorském sídle OSN. Peking je přitom dlouhodobě nejbližším spojencem Pchjongjangu.

Důvodem ruské odporu přitom byla zmínka v textu, že KLDR vypustila mezikontinentální raketu, zatímco Rusové tvrdí, že podle jejich výpočtů šlo jen o střelu středního doletu.

Jednání Rady bezpečnosti o kompromisním textu pokračuje i dnes. USA upozornily, že jsou s to reagovat na provokace KLDR i samy. Spolu s Británií a Francií chtějí připravit novou rezoluci zpřísňující sankce proti Pchjongjangu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek