Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vesnice, ve kterých nenajdete člověka. Z Barmy dál prchají davy Rohingů, Su Ťij stále mlčí

Vesnice, ve kterých nenajdete člověka. Z Barmy dál prchají davy Rohingů, Su Ťij stále mlčí

Napětí v Barmě dál vrcholí. Ze země od vypuknutí poslední vlny enického násilí uprchlo do sousedního Bangladéše na 370 tisíc Rohingů. Podle mluvčího barmského prezidenta Tchina Ťjo po nichy zbylo na 176 zcela opuštěných vesnic.

Mluvčí uvedl, že ve třech barmských správních oblastech bylo původně 471 rohingských vesnic. Kromě 176 opuštěných odešla část obyvatel z dalších alespoň 34 obcí. Mluvčí přitom nenazýval muslimskou menšinu termínem „Rohingové", ale výrazem "Bengálci", který v Barmě používají ti, kteří Rohingy považují za nelegální přistěhovalce z Bangladéše.

Kritickou situací v Barmě a v Bangladéši, který nezvládá běžencům zajistit potraviny a humanitární péči, se dnes bude zabývat Rada bezpečnosti Organizace spojených národů. Téma se také v nejbližších dnech bude projednávat v rámci Valného shromáždění OSN v New Yorku. Tam však bude absentovat faktická barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij. Laureátka Nobelovy ceny za mír zatím o násilí ve své zemi příliš nepromlouvá.

Reportérka deníku The New York Times v Bangladéši nedávno uvedla, že z Barmy přes hranici proudí „nekonečný dav". „Už jsem v minulosti pokrývala uprchlické krize, ale tohle je zdaleka to nejhorší, co jsem kdy viděla," řekla Hannah Beechová.

„Ti šťastnější (z uprchlíků) si nesou cennosti, rýži, solární panely či hrnce. Ti méně šťastní nemají vůbec nic," dodává Beechová.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek