Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Většina Němců chce prezidenta volit přímo. Nemůžou kvůli Hitlerovi

Většina Němců chce prezidenta volit přímo. Nemůžou kvůli Hitlerovi

Drtivá většina Němců by chtěla volit prezidenta přímo, vyplývá z nejnovějšího průzkumu institutu YouGov. Hlavu státu v neděli zvolí takzvané Spolkové shromáždění – sbor volitelů složený z poslanců Spolkového sněmu a stejného počtu zástupců spolkových zemí.

Novou hlavu státu by si v přímé volbě chtělo vybírat 71 procent respondentů. Proti přímé volbě bylo 16 procent dotazovaných a zbylých 13 procent nemělo k otázce prezidentské volby žádný názor.

Přímou volbu německá ústava i s ohledem na špatné historické zkušenosti během meziválečné takzvané výmarské republiky neumožňuje, poznamenala agentura DPA s tím, že přímo zvolený říšský prezident Paul von Hindenburg jmenoval kancléřem Adolfa Hitlera.

V sondáži YouGov také 37 procent lidí souhlasilo s rozšířením prezidentským pravomocí, naopak 50 procent oslovených bylo proti. V Německu může o prezidentský úřad usilovat kandidát, který dosáhl přinejmenším 40 let. Na 60 procent dotazovaných by ale chtěl minimální věk navýšit na 45 roků.

Odcházející Gauck, který o druhý mandát usilovat odmítl, je v zemi považován za morální autoritu. O tom, že předpokládaný nástupce bývalý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier Gauckovy kvality nepřekoná, je přesvědčeno 20 procent respondentů, o opaku 18 procent oslovených. Zhruba 36 procent účastníků ankety pak žádný rozdíl neočekává.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek