Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vězení za ránu dronem. Historický první trest dostal muž, který ženě způsobil bezvědomí

Vězení za ránu dronem. Historický první trest dostal muž, který ženě způsobil bezvědomí

Majitel společnosti, která se specializuje na fotografie a videa ze vzduchu, byl odsouzen na 30 dnů vězení. Stalo se to poté, co jeho dron srazil ženu tak silně, že upadla do bezvědomí. 

Soud v Seattlu uznal Paula Skinnera vinným za obecné ohrožení. Podle BBC je to vůbec poprvé, kdy pilot jde do vězení za nehodu způsobenou dronem. Incident se stal před dvěma lety v Seattlu během Pride Parade.

Neregulovaný byznys? 

Podle policie dron o průměru 45 cm během snímání pochodu narazil do budovy a zřítil se do davu. Zranil dva lidi. Podle soudce Willieho Gregoryho šlo sice „jen" o nehodu, provozovatel při ní ale vážně ohrozil přihlížející. Žalobce v případu, Pete Holmes, má neodborné zacházení s drony za „problém, který vážně ohrožuje veřejnou bezpečnost." Je přesvědčený, že jejich provozovatelé budou mít problémy s policií mnohem častěji.

I Ravi Vaidyanathan, odborník přes drony z Imperial College London, nepamatuje, aby jakékoliv zacházení s dronem skončilo uvězněním pilota. Připustil, že podobných nehod může přibývat a vyzval regulační úřady, aby zasáhly a přišly se směrnicemi, které budou upravovat podmínky používání dronů.

„V USA existují jistá pravidla pro komerční využití, zase úplně jiná ale jsou pro lidi, kteří mají létání dronů jako hobby“, dodává Vaidyanathan. Třeba ve Velké Británii jsou pravidla nastavená podle velikosti dronu, podle odborníků tak dron pod 20 kg může být používán bez jakékoliv regulace.

Největší letadlo světa v ohrožení

Regulace zřejmě bude potřeba. A to nejen kvůli střetům dronů s lidmi. Během minulého roku bylo v USA nahlášeno více než 1 200 možných kolizí mezi dronem a letadlem. Dokazují to data Federálního leteckého úřadu. Nešlo podle údajů o přímé střety, drony byly „jen" v blízkosti letadel víc, než je zdrávo. Své může vyprávět třeba posádka největšího letadla světa Airbusu A380 německých aerolinek Lufthansa. Během loňského přistání v Los Angeles se dron k letadlu přiblížil na vzdálenost zhruba 60 metrů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek