Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Viděl jsem dvouleté dítě se zakrváceným obličejem." Svědectví teroru ve Stockholmu

„Viděl jsem dvouleté dítě se zakrváceným obličejem." Svědectví teroru ve Stockholmu

Švédská policie dopadla muže podezřelého z útoku v centru Stockholmu, který vjel kamionem do obchodního domu a přejel několik chodců. Uvedla to místní média, vyšetřovatelé ale zatím mluví jen o zadrženém muži, který je předmětem zvláštního vyšetřování. Podle policistů při útoku zemřeli čtyři lidé, nejméně 15 lidí je zraněných. Hrůzné okamžiky mezitím začali popisovat přímí svědci útoku. 

„Otočil jsem se a uviděl jsem nákladní auto, které jelo přímo proti mně. Pohybovalo se ze strany na stranu, jako by řidič ztratil kontrolu. On se tak ale snažil srazit co nejvíce lidí,“ líčí australský turista Glen Foran.

„Auto vráželo do lidí. Viděl jsem, jak smetlo kočárek i s dítětem a úplně ho zdemolovalo. Trvalo celou věčnost, než policie přijela. Byli tady asi rychle, ale nám se to zdálo jako věčnost,“ dodává Foran.

Na dohled od místa útoku pracuje obyvatel Stockholmu Harvey. Pro švédský server DN.se popsal, že byl právě na odchodu domů, když uslyšel hluk a uviděl projíždět nákladní auto.

Záběry nákladního auta

 

„Viděl jsem lidi venku utíkat a šel jsem ven směrem na Drottninggatan. Tam jsem viděl dva lidi, kteří leželi zranění uprostřed ulice." O kousek dál pak uviděl dětský kočárek. „Proč tady stojí prázdný kočárek, napadlo mě. Potom jsem uviděl dvouleté dítě, které leželo kousek odtud, se zakrváceným obličejem, ale živé. Matka ležela několik metrů vedle, v bezvědomí. Lidé se jí snažili pomoct," říká Harvey.

„Byl jsem vyděšený, strašně jsem se třásl. Viděl jsem ženu, která přišla o nohy. Mohl jsem to být já,“ říká svědek Nasrin, který pochází ze Sýrie a do Švédska přišel před rokem a dodává: „Náklaďák jel vysokou rychlostí a cestou smetával vše, co mu stálo v cestě.“

„Cestou smetl osm lidí a v dálce jsem viděl čtyři těla ležet na zemi. Žena s malým dítětem vedle mě zůstala stát na místě úplně paralyzovaná. Vzal jsem je za ruku a táhl jsem je do bezpečí,“ říká další ze svědků.

„Všechny stanice jsou právě teď uzavřené. Všichni jsou v šoku, panuje tu hrozný chaos,“ potvrzuje další svědek pro The Independent.

Přesnou bilanci zraněných policie zatím nezveřejnila, různí se i počet obětí. Většina médií mluví o třech, někteří novináři uvádějí až pět mrtvých.

Útokem bylo ochromeno prakticky celé centrum švédské metropole. Policie evakuovala hlavní nádraží, uzavřela stanice metra a zvýšila ostrahu parlamentu. Uzavřeny byly všechny vládní úřady včetně ministerstva zahraničí a jejich zaměstnanci nesměli objekty opustit.