Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

"Vím, jak na Severní Koreu," říká muž, který vyjednal raketovou dohodu s Kimovým otcem

"Vím, jak na Severní Koreu," říká muž, který vyjednal raketovou dohodu s Kimovým otcem

"Mám recept na to, jak všechny dostat se zdravou kůží ze současné eskalace napětí v KLDR," prohlásil bývalý vyjednavač Robert Gallucci. Ten během Clintonovy éry vyjednával jaderné dohody s otcem současného severokorejského vůdce, Kim Čong-ilem. Nyní Donaldu Trumpovi nabízí pomocnou ruku, chce se vrátit k jednacímu stolu a tvrdí, že má na Severokorejce recept. 

„Je to kombinace omezování a zastrašování. Kdybychom opět vyjednávali, počítal bych s těsnou spoluprací s ostatními regionálními hráči, vojenskými cvičeními v oblasti, kybernetickými kampaněmi a dalším kolem ekonomických sankcí. A pokaždé, když bychom za Severokorejci přišli vyjednávat, tak bychom prohodili: My jsme připraveni od těchto kroků ustoupit ve chvíli, kdy vy s námi usednete k jednacímu stolu a budeme se seriózně bavit o vašem jaderném programu,“ řekl Gallucci v rozhovoru pro sevrer Daily Beast.

Gallucci dodal, že jej zaskočil Trumpův styl vyjednávání: zejména to, jak tvrdě americký prezident proti korejskému režimu vystupoval. Trumpovy tweety z konce tohoto týdne, ve kterých tvrdí, že Spojené státy jsou na válku připraveny a že Kim Čong-un bude opravdu litovat, pokud zaútočí na americký ostrov Guam, byly podle bývalého vyjednavače zbytečné.

„Byl jsem zděšený, že máme prezidenta, který takto hovoří. Myslím, že je zde mnoho Američanů, kteří chtějí vidět alespoň občas nějaké ústupky. Práce prezidenta je přece i o tom, aby zajistil, že nezavleče svět do atomové války,“ říká Gallucci v rozhovoru.

Gallucci v roce 1994 dosáhnul se Severokorejci dohody o zastavení jejich jaderného programu a postupném odzbrojení. Přestože veřejností byla tato úmluva vnímána kriticky, protože severokorejský režim vzal od USA ekonomickou pomoc a svou část komplikované dohody z větší části nesplnil, odborná veřejnost hodnotí smlouvu naopak kladně. Znamenala totiž zastavení severokorejského jaderného programu na příštích osm let, což byl úspěch.

„Je dost dobře možné, že diplomacie je stále nejlepší způsob, jak se ze současné situace můžeme dostat, aby nikdo nezemřel. A také cesta k utlumení severokorejských výhrůžek. To je stále možné, ale dohoda nebude rychlá,“ uzavírá Gallucci.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek