Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vlivné hlasy podpořily žalobu proti Trumpovi. Připojili se k ní i Albrightová s Kerrym

Vlivné hlasy podpořily žalobu proti Trumpovi. Připojili se k ní i Albrightová s Kerrym

Dekret Donalda Trumpa, který zakazuje občanům sedmi většinou muslimských zemí vstup na americké území, se stal v minulých dnech terčem žaloby. Podaly ji americké státy Washington a Minnesota a zabývají se jí také federální soudy. K žalobě se dnes spolu s několika bývalými bezpečnostními poradci někdejšího prezidenta Baracka Obamy připojili i exministři zahraničí John Kerry a Madeleine Albrightová. 

Trumpův kontroverzní imigrační dekret už v pátek pozastavil federální soud v Seattlu, dokud nebude o žalobě rozhodnuto. Ministerstvo spravedlnosti se tomuto zablokování účinnosti dekretu brání u odvolacího soudu. Kerry a Albrightová zaslali podle dnešní zprávy agentury AP soudu memorandum, podle něhož Trumpovo nařízení nezvýší bezpečnost USA a poškodí součinnost Ameriky s ostatními státy v boji proti terorismu.

„Pomůže jen propagandě Islámského státu, podpoří verbování jeho bojovníků a posílí tvrzení, že Spojené státy vedou válku proti islámu,“ napsali exministři, kteří byli členy Obamovy vlády. „Plošný postih některých zemí nebo skupin osob poškozuje důstojnost našeho státu a je v rozporu s ústavou, kterou jsme všichni přísahali chránit,“ uvádí se v dokumentu.

Odvolací soud v neděli předběžně odmítl žádost ministerstva spravedlnosti, aby okamžitě obnovil platnost prezidentského dekretu do doby, než rozhodne o podaném odvolání jako celku. Trumpův tým nyní připravuje dokumenty, které si odvolací soud vyžádal, aby mohl vynést svůj verdikt. Tyto dokumenty by měl obdržet do dnešní půlnoci SEČ.

Podle amerických právních expertů žaloba proti Trumpovu dekretu se postupně dostane až k nejvyššímu soudu USA. O podobném scénáři nemá podle dnešního prohlášení pochyb ani vlivná členka právního výboru amerického Senátu Diane Feinsteinová.

Nejvyšší soud má podle ústavy devět členů, ale po loňské smrti soudce Antonina Scalii je pouze osmičlenný. Čtyři jeho členové zastávají liberální stanoviska, ostatní čtyři jsou konzervativci. Trump už minulý týden jmenoval jako devátého soudce konzervativně orientovaného Neila Gorsucha. Podle televize CNN se ale do doby, kdy soud může začít projednávat sporný imigrační dekret, Gorsuch své funkce nestačí ujmout.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek